" />

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir

Araç muayenesi kaç gün gecikebilir, araç muayene yaptırmama cezası var mı, araç muayene cezası affı var mı ?

Aracınızın muayene zamanın geldiyse ve siz bir gün geciktirdiyseniz muayene ücretinin yüzde beşi kadar ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bu para Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı’na yatırılmaktadır. 5 gün veya 15 gün gecikseniz de aynı miktar cezayı ödeyeceksiniz. Yönetmeliğe göre her geciken ay için yüzde beş ceza kesiliyor. 1 gün de 30 gün de aynı sayılıyor. 5 ay geciktirirseniz de 5 x 5 = yüzde 25 ceza ödersiniz.

Aracınızda muayenede ağır kusurlu çıktı ise bir ay sonrasına size randevu verilir. İkinci muayeneden geçebilirseniz bu muayene için ayrıca para ödemezsiniz. İkinci muayenenin gününü geçirirseniz veya yine muayeneden kalırsanız ödemek zorunda kalırsınız.

Araç muayene süreleri

  • Resmi ve özel otomobiller, motosikletler ilk üç yaşın sonunda ve sonraki her iki senede bir,
  • Traktörler her üç senede bir,
  • Ticari araçlar her sene,
  • Yük taşıma araçları ve 9 dan fazla kişi taşıyan minibüs otobüs gibi araçlar her sene muayeneye girmek zorundadırlar.

Muayene gecikmesi için belirlenmiş bir opsiyon süresi yoktur. Bir gün bile gecikse muayene ücreti cezalı ödenir.

Araç muayene yaptırmama cezası var mı ?

Cezası olmasaydı kim randevu alıp muayene kuyruğuna girerdi ? Elbette araç muayene yaptırmama cezası var. Trafik polisi aracınızı muayene süresi bitmiş şekilde yakalarsa 2018 yılı için 108 TL (Cezaya itiraz etmeyip peşin öderseniz 81 TL’ye düşüyor) ceza kesecek ayrıca bir de 10 ceza puanı işlenecektir.

Trafik polisi size aracınızı muayene ettirmeniz için süre verecektir. Muayeneyi gecikmeli yaptırdığınız için muayene ücretini ay başı %5 cezalı ödeyeceksiniz. Verilen süre içinde aracınızı muayeneye götürmezseniz aracınız süresi trafikten men edilebilir.

Araç muayene cezası affı var mı ?

Ülkemizde zaman zaman vergi ve cezalara af geliyor. Fakat bu sık yaşanan bir durum değil, affı beklerseniz trafikten men edilmeyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

En son 2014 yılında bir af olmuş ve muayene gecikme cezalarının 6/7 si silinmişti. Trafik cezalarının da faizleri (asılları ödenmek kaydıyla) silinmişti.

2018 yılı itibariyle güncel bir af bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın