" />

Araba kalkışta neden silkeler

Arkadaşlar meraba. Bugün sizlere debriyajınız neden silkeliyor ? Onunla alakalı video yapıyorum. Debriyajı söktüm arkadaşlar. Bununla alakalı bu videodan sonra gün gün videolarımız gelecek. Atacağım. Debriyajı aldık. Debriyajı yakmışız arkadaşlar. Nasıl yanar diye diyorsanız çok berbat olmuş şu an elimde parçalar. Bakın kapkara olmuş. Şimdi after-before yapayım ben size yanyana koyayım bunları. Ama silkeleme nedeni debriyajdan ayağınızı çekiyorsunuz normal yolda gidiyorsunuz giderken aracınız silkeliyor. Neden silkeliyor bununla alakalı video yapıyorum şu an. Debriyajım inanılmaz derecede berbat olmuş. Yanmış arkadaşlar cayır cayır kavrulmuş içerisi. Şimdi hemen kamerayı çevirip detaylı bir şekilde size göstereyim.

Evet arkadaşlar hangisinin yeni hangisinin eski olduğunu görüyorsunuz. Bu üzerinden çıkan arkadaşlar tamamen yanmış ve parçalanmış bakın çatlamaya başlamış bakın kamera gösterecek evet bakın gösterdi. Odaklan. Odaklan annem. Bakın. Çatlaklar oluşmaya başlamış. Bakın şurda da var bir tane. İki tane çatlak buldum bunun üzerinde. Zaten bu da değişiyor. Bakın buraları falan kapkara olmuş. Yanmış kavrulmuş ya.

Bu neymiş ? Luk markaymış. Üzerinden çıkan Luk. Ben Saks’ı aldım. Çünkü takviyeliymiş. Takviyeli olduğu için Saks kullanacağız. Allahım şu ne hale gelmiş ya. Bildiğin aleve tutmuş gibiyiz. Ateşe tutmuş gibi olmuşuz. Bu tarafı he bu da Luk. Zaten değiştiren adam Luk diye değiştirdim demiş. Aldığım adam o zamanlar 6 sene evvel. Luk’muş. Ben saks’ı aldım arkadaşlar. Saks’la arasında ne fark var bunun ? Görebiliyor musunuz Hiçbir fark göremiyorum ben ya. Yo hiçbir fark yok aynısı. Dur şöyle şey tarafını çevirelim, şanzıman tarafını çevirelim. Bence saks daha yumuşak. Bunun bakın yayları daha kalın. Bununkiler bir tık daha ince. Bir, iki, üç, dört, beş, altı da orda bitiyor. Bir, iki, üç, dört, beş. Beşe beş. Ama bu biraz daha ince gibi geldi bana. Bakın yeni baskının, yeni baskıyı görüyorsunuz jilet gibi arkadaşlar.

Eğer bunun da buralarında çatlaklar olsaydı bizim baskımız ya balatamız, debriyajımız silkeleyecekti. Ancak bunda böyle bir şey yok. Bu arada ince teknik bir detay vereyim gençler size. Gear. Gearbox yazdığı taraf bu taraf şanzımana doğru geliyor. Bu taraf ise motor kısmına geliyor arkadaşlar. Bunu takarken, şu şekil değil mi, tabi yok ters tuttum bu şekilde takacağız. Böyle takacağız arkadaşı. Bu da böyleydi. Aynen.

Bunun zaten şekli şemali tamamen kaymış. Yakmışız kavurmuşuz. Ayrıyetten bir şey daha göstermek istiyorum. Ayrıyetten debriyaj bilyası da aldık arkadaşlar. Debriyaj bilyası da hayata küsmüş. Bu bizim Almanlarda genelde, alman model araçlarda, yeni model araçlarda bu debriyaj bilyaları hidrolikli oluyor arkadaşlar. Hidrolikli olduğu için biraz daha pahalı. Mekanikler ise şeyli 50-60 lira bunlar bu ne kadarmış bakayım göstereyim size. Ya ben biraz da uyguna alıyorum sağolsun uyguna veriyor. Bu da 220 lira arkadaşlar. 250 lira baskı 220 lira etti bize 470 liraya mal oldu bu debriyaj. Eğer mekanik bir bilya olsaydı bu, 50 lira 60 lira civarında bir şeydi. Buda o rengi falan var o rengiyle birlikte. Bunu da takacağız şanzıman üstüne.

Şimdi bakın bunu çevireceğim. Şöyle bir şurama alayım. Göstereyim size. Bakın hiç bilyasından ses gelmiyor. Görüyorsunuz değil mi ? Sıfır ses. Zaten dönerken de normal dönüyor. Bir de sökerken parçalayarak söktüğümüz yanmış kavrulmuş eski bilyamız parçalandı biraz. Bakın bu kapkara olmuş arkadaşlar. Her taraf yaktığımız için kapkara olmuş. Burada eski üstünden çıkan bilya. Bakın bunun sesine bakın şimdi. Dağılmış. Şıkır şıkır ötüyor. Ya yakında parçalanıp ee debriyajı, şanzımanı içini muhafazayı falan paramparça ederdi bu. Bakın bir de orjinalini yenisinin sesine bakalım. Orjinali demişim. Yeninin sesine bakalım. Bir gram ses yok. Debriyaj bilyasında bu nedenle değiştiriyoruz arkadaşlar.

Ee şimdi bunların montajına geçeceğim. Takacağım biraz zor oluyor. Dediğim gibi bunları gün gün videolarını atacağım. Ancak bazı yerlerde kamerayı tutamıyorum. Kamerayı tutamadığım için nokta nokta gösteremiyorum. Çünkü bunu falan sökerken şey yapamam biri olması lazım kamerayı tutan zaten öyle bir noktada ki. Kamerayı çekmek de çok zor. Bakın yerini de göstereyim arkadaşlar. Bu arada konumuz, konumuza döneceğim birazdan. Bakın şanzımanı ayırdık arkadaşlar. Şöyle ışığı daha net göstersin. Şanzıman yağını falan da saldık. Şanzıman yağı oraya dökülmüş biraz. Ee bakın bizim silkeleme nedenimizi göstereceğim. Kamerayı şuraya sokarsam. Şu yağı şurdan alayım gençler. Temizleyelim şunun ağzını.

Bakın arkadaşlar şu priz direk bazen debriyaja bastığınızda devamlı bir ses çıkar debriyaja bastığınızda sesi keser. Bu priz direkten gelir gençler bu ses. Debriyaja bastığınızda priz direk sesi keser. Debriyajdan ayağınızı çektiğinizde mesela boşta arabanız debriyaja basıyorsunuz bi şıkırtı sesi var. Bundan kaynaklıdır arkadaşlar. Debriyaja basınca keser bu priz direk komple şanzıman değişmesi gerekir gibi gibi gibi.

Neyse onları geçelim. Ben şimdi konumuza dönelim şöyle kamerayı sokayım arkadaşlar şuraya. Bakın volantın üzerini görüyorsunuz çatlaklar oluşmuş. Zaten buralar yanmış kavrulmuş bakın buralar falan kapkara olmuş. Volantın üzerindenki bu çatlakların yüzeyleri temizlenmesi gerekiyor. Normalde tornacıya gitmesi gerekiyor bu. Ancak ben tornacıya göndermeyeceğim. Kalın bir zımparam var. Zımparayla yüzeyi tamamen traşlayacağım arkadaşlar. Düzleyeceğim. Volantı sökmedim. Volantta sıkıntı yok. Bu arada marş dinamosunda herhalde sıkıntı var. Marj dinamosunu da ilerleyen zamanlarda düzelteceğim. Buralar bakın zift gibi olmuş arkadaşlar. Yakmış kavurmuşuz ya. Deli gibi yanmış anasını satayım. Şuraya bak kapkara çıkıyor. Bak şuraya parmağıma bak. Şimdi temiz parmak. Şu parmağımda çok şey yok ya bak. Görüyor musun ? Ne hale geliyor. Yanmış  buralar ya yakmışız. Cayır cayır yanmış buralar. Şu şeyi de bilyayı da buraya takacağız arkadaşlar. Bakın 3 tane vidası var. Hidrolik hidrolik borusu falan yukarıya çıkacak.

Eğer bu volantın yüzeyini traşlamazsak arkadaşlar düzeltmezsek, debriyajımız sürekli kaçırır ve silkeler. O yüzden bu volantın yüzeyini traşlamam, temizlemem gerekiyor. Tornaya göndersem daha sağlıklı olur ama ilerleyen zamanlarda motor yapacağım için zaten bunların hepsi dağılacak arkadaşlar. Sökeceğiz bunları. O yüzden şu anlık göndermeyeceğim. Motor zamanı zaten yaklaşıyor. 4 bin deviri falan geçti. Cayı cayır ateş gibi şey yapıyor  segmanlar yağı salıyor. Belki bi segman çakarım bilmiyorum. Ama komple motora doğru gidecek bu araba. O yüzden volantı sökmedim.

Umarım faydalı olmuştur gençler bir şeyler kapmışsınızdır. Silkelemeyi ondan yapar. Oraya yüzeyi temizlemezsem bu tam burayı örtmez. Örtmeyeceği için balatı örtmeyeceği için orayı silkeleme yapacak. Ben oraya şimdi zımpara almıştım. Kalın zımpara şurda. Bakın kalın zımparayla güzelce zımparalayacağım arkadaşlar. Parlatacağım orayı yüzeyler oturtmam lazım. Bu çöp artık. Bunun ırzına geçmişiz harbiden. Çok fena olmuş bu ya. Luk Luk’luktan çıkmış arkadaşlar. Luk üreten fabrika görse bunu herhalde vazgeçer.

Bunlar tamamen çöp hurdaya gidecek. Bunlar da yeni ürünlerimiz. Bu ne lan sd kartın şeyi çıkmış. Gösteriyor. Niye çıktı ki acaba sd kartınki. Şey bitti ya. Hafıza doldu. Ondan sd kartın şeyi gözüküyormuş. Şimdi ben bu balatayı takacağım arkadaşlar. Elimden geldikçe de size bunun montajını göstereceğim. Ama bu videodan sonra olur diye tahmin ediyorum. Takipte kalın arkadaşlar. Bildirimleri de açarsanız kaçırmazsınız. Part2, Part 3 diye bunu seri olarak atacağım. Debriyajın sökümünü. Bazı yerlerde kamerayı koyamadım tutamadım. Çünkü zor oluyor. Şimdi ben bunu takacağım bazı yerlerde kamerayı tutamıyorum arkadaşlar. Çünkü çok zor bir yerlerde telefonun giremeyeceği yerlerde. O yüzden şimdi ben ir zımpara yapacağım. Bilyayı milyayı baskıyı balatayı yerine takacağım. Şanzımanı oturtmayaca çalışacağım arkadaşlar.

Buraları elimden geldikçe videoya alacağım arkadaşlar. Dediğim gibi bunları part 1 part 2 cart curt diye koyacağım internete. Ordan takip eder izlersiniz arkadaşlar. Yarım debriyaj yaparsanız sonuçları bu oluyor arkadaşlar. Sadece 470 lira parçalar tuttu. 200 lira da 250 lira da dışarda işçilik alırlar mı ? 250 lira falan alırlar. Çünkü travers falan sökülüyor. Normalde travers falan sökülmemiş olsaydı şanzımanım küçük olsaydı biraz belki 150-200’e biterdi ama bu 250 lirayı alırlar burda. Şimdi bunu tekrar toplayacağız arkadaşlar ve videolar gelecek. İzlediğiniz için teşekkürler. Kendinize iyi bakın. Hoşçakalın. Şurda çıkan iki tane video ellerim de bu arada zenci eli gibi oldu ya.

 

Youtube da Oto Destekçim kanalına teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın