" />

Opel Otomatik Şanzıman Arızaları

Otomobil sektöründe kurulduğu ilk günden bu yana kaliteli modeller kazandırmayı başarmış olan Opel, her geçen gün ilerleyen teknolojiyi araçlarına yansıtmakta ve müşteri memnuniyet ve isteklerini ön planda tutmaya devam etmektedir. Bu amaçla araçlarında onların konforu ve memnuniyeti açısından birçok yenilikler ve geliştirmeler yer almaktadır. İşte onlardan bir tanesi de otomatik vites ünitesi olmaktadır.

Opel, araçlarında sürücüleri için konforlu ve seri bir kullanım elde edebilmeleri adına manuel vitesten daha çok avantaja sahip olan otomatik vitesleri kullanmayı tercih etmiştir. Otomatik vitesler daha az yakıt üretimini desteklediği gibi aynı zamanda daha hızlı vites geçişi sağladığından dolayı araçlarda ivmelenme oranı daha fazla olmaktadır. Bu özelliğin otomatik viteslerde sağlanması için hidrolik ve mekanik bazı birimler söz konusu olmaktadır. İşte bu birimlerde bazen arızaların gözükmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Otomatik Viteste Görülen Arızalar

Otomatik vitesler hidrolik mekanik ve elektronik alanlarının bir arada kullanılması sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu açıdan Opel araçlarında otomatik şanzıman biriminde meydana gelen arızalar genel olarak bu üç alan ile ilgili olmaktadır.

Hidrolik beyin, aracın vites atılma aralığını saptar ve bu sayede hidrolik pistonu harekete geçirerek diski kavramalar ile sıkıştırır ve hareket iletimi bu şekilde sağlanır. Genel olarak oluşan arızalar bu döngünün tam olarak yürütülmemesinden dolayı ortaya çıkabilmekte ve aynı zamanda elektronik aksanlarda da yazılımsal sorunlar oluşabilmektedir.

Konu ile ilgili yazılar:

Şanzıman yağ kaçağı tamiri

Triptonik Şanzıman Arızaları

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın