" />

Şanzıman yağ kaçağı tamiri

Şanzıman arızaları gayet pahalı arızalardır. Şanzıman yağ kaçağı tamiri de öyledir. Öncelikle yağ kaçağının şanzımandan mı yoksa motordan mı kaynaklandığı tespit etmek gerekir.

Araçta yağ kaçağı olduğu genellikle park ettiği yerde bulunan yağ izlerinden anlaşılmaktadır. Motor yağı koyu kahverengi-siyah renkte ve kokusuzdur. Şanzıman yağı kırmızımtırak renktedir ve kokusu vardır. İki yağın arasındaki belirgin farklar bunlardır.

Şanzıman yağ kaçağı neden olur ?

Şanzıman yağı damlatıyorsa yüksek olasılıkla iki sebebi vardır.

  • Karter contasının sertleşmesi, yıpranması,
  • Keçelerin eskimesi

Bu seçeneklere ilave olarak bir de şanzıman yağının fazla koyulması seçeneğini de unutmamak gerekir. Bu yüzden aracın altında yağ lekesi görünce öncelikle şanzıman yağ seviyesinin kontrol edilmesi gerekir.

Şanzıman yağı eksiliyor ama aracın altında damla yoksa terleme olabilir. Terleme var ise sadece eksilen şanzıman yağını takviye etmek yeterlidir.

Şanzıman yağ kaçağı tamiri

Şanzıman yağ kaçağı tamir işlemlerini pahalı kılan unsur sorunun nedenini anlayabilmek için ustanın şanzımanı indirmek zorunda kalmasıdır. Her ne kadar genellikle sorun genellikle conta veya keçelerin yıpranmasından kaynaklansa da yağ kaçağının kesin sebebinin ne olduğunu tespit etmek için şanzıman indirilir.

Sadece şanzımanı indirmek ve sorunu anlayıp geri takmak ustanın epey bir vaktini alacağı için sadece bu işleme 300 TL veya üzeri bir fiyat istenecektir. Genellikle ustalar şanzımanı indirdiklerinde değiştirmeye değer birkaç parça bulacaklarından genellikle şanzıman yağ kaçağı tamiri eğer çok ciddi bir arıza yoksa dahi en az 700-1000 TL fiyatlara mal olacaktır.

Şanzıman yağ kaçağı tamiri vidaların elden geçirilmesi, conta ve keçelerin değiştirilmesi şeklinde yapılır. Aracın marka ve modeline göre fiyatlar farklılık gösterebilir.

Öneriler

Şanzımanla alakalı arızalar sürücüleri maddi manevi yorarlar. Şanzıman yağında eksilme var ama aracın altında fazla bir leke yoksa yani fazla bir yağ kaçağı yoksa bu tür işlemler aracın normal bakım zamanlarına tehir edilebilir. Çünkü basit conta ve keçe değişimleri için sorunu anlayana kadar ciddi masrafa girilebilmektedir.

Şanzıman yağ kaçağı için bazı katkı maddeleri vardır. Bu katkı maddeleri yağı biraz kalınlaştırıp yağ kaçağını azaltmaktadır. Bu tür katkı maddelerinin araca zarar verebileceği düşünülmektedir. Çünkü şanzıman yağının formunu etkilemektedir.

Sürücüler şanzıman seviyesinin nasıl kontrol edileceğini, ömrü bitik yağ ile kullanılabilir yağın farklarının ne olduğunu veya en azından motor yağı ile şanzıman yağının farkını öğrenmeleri gerekmektedir.

Şanzımanla ilgili tamir işlemleri rastgele ustalara yapılacak işlemler değildir. Kimi ustalar şanzıman yağı tamiri işlemlerine gereksiz masrafları da bindirebilmektedir. Bu yüzden şanzımanla alakalı sorunlar birkaç ustaya sorulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın