" />

Carglass mı Doraglass mı ?

Aracınızın camını kaskodan değiştirmeye kalktığınız zaman, sigorta firması sizi anlaşmalı olduğu oto cam servislerine yönlendirmektedir. Ülkemizde bu konuda birkaç tane öne çıkan oto cam firması olup bunlardan ikisi Carglass ve Doraglass’tır.

Doraglass cam üretimi de yapan ve ürün yelpazesi geniş olan ülkemizin eski ve köklü oto cam firmalarından biridir. Mercedes, BMC, TEMSA, KOÇ, Isuzu, Man, BMW gibi firmaların camlarını üreten Doraglass ayrıca her türlü aracın camını kalıbını çıkarıp orjinaline uygun şekilde üretebilmektedir.

Doraglass, “Orijinal Ürün Üreticisi” yani OEM tarzında üretim yapmakta, ürettiği oto camlar, aracın orijinaline en yakın taklidi olmaktadır.

Doraglass, yaygın şube ağı ve geçmişten gelen tecrübesi nedeniyle neredeyse bütün sigorta firmaları ile anlaşma yapmış durumdadır.

Carglass ise sektöre Doraglass’tan sonra giren otocam değişim ve tamir hizmetleri yapan bir firmadır. Bildiğimiz kadarıyla kendine ait üretim tesisi yoktur. Değişecek parçaları yerli veya yabancı firmaların fabrikalarından sipariş vermektedir.

Carglass mı Doraglass mı ?

Bu kıyaslamada Doraglass daha öndedir. Çünkü hem üretimi kendisi yapmakta, hem de yaygın bayi ağı bulunmaktadır. Carglass ise fiyat avantajı ve hizmet hızı itibariyle rekabete dahil olmaktadır.

Eğer kaskonuz yok ise ve oto camı kendi cebinizden verecekseniz bu iki firmadan hangisi daha uygun fiyata hizmet sağlıyor ise ondan hizmet alabilirsiniz.

Doraglass muadil cam üretme konusunda sektörün öncülerindendir fakat aracınıza orijinal cam taktırmayı düşünüyorsanız değişimini Doraglass veya Carglass’ta yaptırmanızın pek bir farkı yoktur.

Muadil cam, yani orjinaline uygun cam taktıracaksanız Doraglass daha iyi olabilmektedir.

Cam değişimi değil de cam tamiri gerekiyor ise Carglass daha avantajlı olabilmektedir.

Cam değişimi konusunda tavsiyeler

Bir çok araç sahibi cam değişimi konusunda yanlış veya eksik bilgiye sahiptir.

Birincisi; Sigorta firmasının yönlendirdiği servis, aracınıza yerli cam takmak isterse, eğer kırılan cam orijinal ise değişimi yerli ile yapmak zorunda değilsiniz, orjinalde ısrar edebilirsiniz. Eskisi orjinalse, orijinal cam, eskisi muadilse muadil cam takılmalıdır.

İkincisi; Birçok araç sahibi cam değişiminin kaskoyu bozduğunu zanneder. Halbuki çoğu zaman sigorta firmaları müşterilerine cam değişim hakkını kaskoyu bozmayan bir hak olarak senede bir veya iki kez tanırlar. Kasko sözleşmenizi okuyunuz.

Üçüncüsü; Bir çok araç sahibi cam değişiminin tramere işlenmesinin araç fiyatını düşürdüğünü zanneder. Eğer cam orjinali ile değiştirilirse değer kaybı olmamaktadır.

İlgili yazı:Olimpia mı Doraglass mı ?

İlgili yazı:Carglass mı Doraglass mı ?

İlgili yazı:Tamcam oto cam nasıl ?

İlgili yazı:Saint Gobain Sekurit cam orjinal mi ?

İlgili yazı:Pilkington cam nasıl ?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Ağustos 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın