" />

Mikrodalga fırın sigorta attırıyor sorunu çözümü

Mikrodalga fırın sigorta attırıyor ise genellikle sigortayı değiştirince yine attıracaktır. Sigortanın yerini bulmak için mikrodalga fırını gelişi güzel kurcalarsanız elektriğe çarpılabilirsiniz. Bu nedenle daha önceden bir tecrübeniz yoksa veya bu konulardan fazla anlamıyorsanız arıza yapan mikrodalga fırını tamirciye götürünüz veya kendiniz arızanın sebebini araştıracaksanız en azından elektriği kesiniz.

Mikrodalga fırının sigortası neden atar ?

Soğutma fanı çalışmıyorsa, işlevi azalmışsa veya fanın dönmesini engelleyecek bir şey sıkışma fırınının aşırı ısınması nedeniyle sigorta atıyor olabilir. Mikrodalga fırını koyduğunuz yer de önemlidir. Fana hava gelmeyecek bir şekilde bir yere koyduysanız fan etkili şekilde çalışmaz. Mikrodalga fırının yerini değiştirerek bu sorunu çözebilir. Fanda birikmiş, yağ, toz ve kirler de fanın çalışmasını engelleyebilir.

Mikrodalga fırının içindeki vidalardan birisi gevşemiş veya metal parçalardan birisi sarkmışsa bu kısa devreye sebep olabilir.  Mikrodalga fırını incelemeden önce elektriği kesmeniz ve kondansatördeki elektrik yükünü boşaltmanız gerekir. İnce uçlu pense yardımıyla gevşek parçaları kontrol edebilir veya sıkabilirsiniz.

Kondansatörde bir kısa devre olabilir. Böyle bir şeyi ancak elektrikçiler kontrol etmelidir. Siz evde denemeyin.

Eğer sigorta mikrodalga fırının kapağı açılınca atıyorsa bunun sebebi muhtemelen kapak kilidinin bozulmuş olması, kapağın tam kapanmıyor olmasıdır. Mikrodalga fırının kapağı tam kapanmazsa kendini devre dışı bırakacaktır. Mikrodalgalar insan vücudu için tehlikeli olduğu için mikrodalgaların fırından sızmamasına yönelik, fırın bu şekilde tasarlanmıştır. Kapak tam kapatılırsa yani kapak kilidi tamir edilirse bir daha sigorta atmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın