" />

Mikrodalga fırından kıvılcım çıkıyor sorunu çözümü

Mikrodalga fırından kıvılcım çıkması yaygın görülen sorunlardan birisidir. Genellikle bu soruna içeride biriken yağlar ve yiyecek kırıntıları neden olmaktadır. Mikrodalgaların taşıdığı enerji mikrodalga fırının içinde birikmiş yağ veya yiyecek parçaları tarafından absorbe edildiğinde kıvılcım ve ateş çıkması gibi sorunlar olabilmektedir.

Maalesef insanımız mikrodalga fırının kullanılması konusunda çok dikkatli değildir. Normal fırının içinde yağ birikince böyle bir şey olmaz ama mikrodalga fırının çalışma prensibi farklıdır. Yiyecekten fırının içine ufak kırıntılar dökülürse bu kırıntılar enerji çekerek kıvılcım çıkarttırabilir.

Mikrodalga fırının temizliğini düzenli olarak yapmak, hangi yiyecekler mikrodalga fırına konur öğrenmek gerekir.

Mikrodalga fırından kıvılcım çıkıyorsa bunun başka sebepleri de vardır. Mesela yüksek gerilim diyotu arızalanmış olabilir veya fan motorunun verimli çalışmaması nedeniyle mikrodalgalar bir bölgede yoğunlaşıyor ve buna bağlı olarak zaman zaman kıvılcım çıkıyor olabilir.

Mikrodalga fırından kıvılcım çıkmasının diğer nedenleri

  • Mikrodalga fırında yiyecek kırıntısı değil de metal tozlar veya küçük metal partiküller kalmışsa da kıvılcım çıkabilir. Mikrodalga fırını temizlerken tel kullandıysanız, telden partikül dökülmüş olabilir. Yiyeceği alüminyum folyo ile koyduysanız ondan da olabilir. Bazı porselen kaplarda metal işleme olabiliyor veya içlerinde metal alaşım barınabiliyor. Buna da dikkat etmek gerekir.
  • Dalga kılavuzu denilen parçanın kapağına yemek pişirme esnasında parçacıklar yapışmışsa magnetrondan gelen ısıyla yakılır ve fırlar. Bu kapak bozulursa sık sık kıvılcım çıkar.
  • Yiyeceği koyduğunuz dönen kısmı destekleyen bir parça vardır. Kıvılcımlar bu parçanın yıpranmasına bağlı olarak çıkıyor da olabilir.
  • Yüksek voltaj diyotu yandıysa da kıvılcım çıkar.

Sorunun çözümü

Bu sorunun çözümü mikrodalga fırının  elektriği kesildikten sonra pişirme kabini ve ulaşılabilen bölgeleri kir ve yağlardan arındırmaktır. Eğer sorun parça arızasından kaynaklanıyor ise sıradan kişiler bunun tespitini ve tamirini yapamayacağı için mecburen tamirciye götürmek gerekir. Mikrodalga fırının içerisinde birikmiş enerji olacağından fiş takılı olmasa bile çarpabilir, buna dikkat etmek gerekir.

Tavsiyeler

Öncelikle mikrodalga fırının kullanma talimatını öğrenmek ve fırını buna göre kullanmak önem taşımaktadır.

Mikrodalga fırınının temizliği düzenli ve talimatlara uygun şekilde yapılırsa kıvılcım çıkarma sorunları azalacaktır.

Mikrodalga fırın her kullanımdan sonra nemli bir bezle temizlenmelidir. Derin temizlik ise sabunlu suyla yapılabilir. Yemek pişirirken üzerini mikrodalga fırında kullanmaya uygun bir örtüyle kapatırsanız yiyecek parçalarının etrafa kırıntı bırakmasını veya uçucu yağların etrafa yayılmasını önlemiş olursunuz.

Mikro dalga fırında metal kap veya örtü kullanmayınız. Metalik süsleme bulunan porselen kaplar da buna dahildir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın