" />

Mikrodalga fırın ses çıkarıyor sorunu çözümü

Mikrodalga fırın ses çıkarıyorsa bunun sebebi ne olabilir ve ne şekilde tamir edilebilir bunu ele alacağız.

Normalde yemeği ısıtırken mikrodalga fırını çevreleyen metal kasa mikrodalgaların dışarıya çıkmasını engellemektedir. Çalışırken ses çıkaran mikrodalga fırının nereden ses çıkardığını öğrenmek için kapağını açarsanız fırının yaydığı dalgalar vücudunuz tarafından emilecektir. Bu dalgalar vücudumuz açısından zararlı dalgalardır.

Bu yüzden çok fazla bilginiz yok ise mikrodalga fırını çalışır durumda iken kurcalamayınız, garantisi var ise servise götürünüz.

Mikrodalga fırın ses çıkarıyorsa sebebi şunlar olabilir:

  • Gelen ses tabağı koyduğunuz döner tabladan geliyorsa tahrik motoru arızalı olabilir. Tahrik motoru fırın tabanının altında bulunur. Bu motor tespit vidası ile tutturulmuştur ve iki tane kablo bağlıdır. Ses bu motordan geliyorsa değişmesi gerekebilir.
  • Mikrodalga fırının alışılmadık şekilde uğultu sesi çıkarıyorsa magnetron arızalı olabilir. Magnetron yüksek voltaj devresinin bir parçası olup yemeğin pişmesini sağlayan mikrodalgaları üretir. Magnetron arıza yapmışsa uğultu sesi gelir. Mıknatısa ulaşmak için erişim kabininin sökülmesi gerekir. Elektrik çarpmasını önlemek için elektriği kesmek ve yüksek gerilim kapasitörünü boşaltmak gerekir. Daha sonra bağlı olan iki kablo ve vidalar sökülerek magnetron yerinden sökülebilir. Bir ihtimal magnetron arızası olmayıp sorunun nedeni kısa devre de olabilir. Bunu anlamak için yüksel voltaj diyotu kontrol edilmelidir.
  • Mikrodalga fırının ses yapmasının sebebi dönüş tablasındaki kuplör de olabilir. Dönüş tablası motor tahrikli bir kuplör ile döndürülmektedir. Bu kuplör çatlamış veya kırılmış olabilir. Bunu kontrol etmek için öncelik cihazı fişten çekmek gerekir. Kuplörü sökmek için tepsi ve silindir klavuzu sökmek gerekir. Kuplör motor şaftına tutturulmuş olabilir.
  • Arıza, silindir klavuzdan da kaynaklanıyor olabilir. Bu parça aşınmış veya çatlamış olabilir.
  • Mikro dalga fırından gelen uğultu sesi yüksek voltaj diyotunun arızasından da kaynaklanır. Bu parça kondansatör ve magnetron ile birlikte yüksek voltaj devresinin bir parçasıdır. Diyotları sökmek için erişim kabinin de sökülmesi gerekir. Elektrik çarpmasını önlemek için gücü kesmek ve ayrıca yüksek gerilim kapasitörünü boşaltmak gerekir. Diyot, elektrik akımının yalnızca bir yönde geçişine izin veren, yarı iletken maddelerden yapılmış iki uçlu bir devre elemanıdır. Elektrik akımının tek yönde olup olmadığı sayaç kabloları ile bulunur. Eğer elektrik tek yönlü değilse bu parça değiştirilmelidir.
  • Mikrodalga fırından gelen ve sebebi bilinmeyen bu ses belki de soğutma fanından geliyordur. Magnetronu soğutmaya yarayan bu parçaya ulaşmak için gücü kestikten sonra arka kapağın çıkarılması gerekir. Belki de fan bıçaklarına temas eden veya sürten bir cisim olabilir ve fanın parçaları hasar görmüş olabilir.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Mikrodalga fırın ses çıkarıyor sorunu çözümü (1 Yorum)

  1. Mikrodalga tuşları çalışmıyor zaman zaman normale dönūyor birde kendiliğinden tuşa basmış gibi defaatle des çıkarıyor sorunu ne olabolor yazarsanız sevinirim