" />

LPG Şamandıra Arızası Nasıl Giderilir

LPG şamandıra arızası nasıl giderilir, neden böyle bir arıza olur, arıza belirtileri nelerdir ?

Daha az yaksın diye LPG’yi tercih ediyoruz. Evet az yakıyor ama bir kere araba servise alıştı mı ardı arkası kesilmiyor, arabayı tekrar ve tekrar oto tamircisine götürmek zorunda kalıyoruz.

Hal böyle olunca ufak tefek arızaları servise gitmeden kendim de halledebilir miyim düşüncesi ağır basıyor. Çünkü aynı mesele için tamirciye sürekli para vermek, bir de üzerine işinden gücüden olmak can sıkmıyor değil.

Bazen arıza çok basit oluyor ama kah 30 lira, kah 300 lira istiyorlar. Sorun sadece küçük bir temizlik ile halledilebilecek bir şey iken parça değişiyor, conta değişse kafi iken komple yeni parça takıyorlar.

Bu nedenle LPG’li aracınız var ise tamiratı kendiniz yapamayacak olsanız bile sorunun nereden kaynaklandığını ve ne büyüklükte olduğunu bilecek kadar araç bilgisi bilmek gerekiyor.

lpg şamandıra arızası nedir ?

Bunu kısaca özetlersek tank boş olmasa bile yakıt ibrenin kırmızı yanması yani, tankı boş göstermesidir. Veya tanka kapasitesi kadar gaz yüklenememesidir. Çünkü şamandıra veya göstergesi bozuktur, araçta tam olarak ne kadar gaz var bilemezsiniz.

LPG şamandırası 2 kısımdan oluşmaktadır. Birisi depo içerisinde sıvı haldeki gazın kaldırdığı şamandıra koluna bağlı mıknatıs, diğeri ise depo üzerindeki kapağın altında gördüğünüz analog göstergedir.

Gösterge manyetik alanla hareket eder depoyla mekanik bir bağlantısı yoktur. Eğer ibre hareket ettiği halde depo yanlış gösteriyorsa kitinize bağlı olarak değişken dirençleri ileten bağlantılar oksitlenme yada platinlerde zayıflama sonucu temassızlık olabiliyor.

lpg şamandıra arızası belirtileri

Gazı yeni almışsınızdır ama kısa süre sonra bitti sinyali belirir. Veya gaz bitti diye LPG almaya gidersiniz tankın kapasitesi kadar gaz alamadan “doldu” sinyali gelir.

lpg şamandıra arızası nedenleri

Bunun en önemli sebepleri kalitesiz yakıt kullanmak ve uzun süreli kullanımdır. Yaşlı araçlarda, kötü yol şartlarında kullanılan araçlarda görülme sıklığı daha fazladır.

lpg şamandıra arızası nasıl giderilir

lpg şamandıra arızasının çözümü şamandıra göstergesini değiştirmektir. Bu parçanın maliyeti 30-40 TL civarındadır. Bunu sadece 2 vida tuttuğu için tamirciye gitmeden kişi kendisi de değiştirebilir.

Eğer samandiranin mekanik kisminda sorun varsa samandırayı değiştirmeniz lazım. Bunun maliye 200 TL civarında ve kişi kendisi bunu yapamayabilir. Şamandıra değişimi için önce depodaki gazi bitirmeniz lazım.

İşe başlamak için gazın tamamen bittiğinden emin olun. Benzine geçse bile bir kaç kez tekrar gaza alıp kendiliğinden benzine geçmesini sağlayın. Sökerken mutlaka açık havada olun ve ateşten uzak durun. Vidaları biraz gevşetip içindeki basınçlı havanın boşalmasını bekleyin. Boşaldığından emin olduktan sonra sökebilirsiniz. Şamandırayı sökseniz de bagajı açık bırakıp havalandırın. Sonra duruma göre onarabilirseniz onarırsınız yoksa değiştirirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

LPG Şamandıra Arızası Nasıl Giderilir (1 Yorum)

  1. selam lpg samandirasi arka kisimda miknatiz varmi.kocuk gosterge degil sanirim samandiranin arkasinda bi parca dusmus