Motor kulağı ses yapar mı

Tüm araçlar birbirine bağlantılı birçok parçadan oluşan bir bütündür. Bu bütünlük içerisinde aracın bağlantılarında sağlamlık ve konfor açısında birçok parça kullanılır. Bunlardan biri de motor kulağıdır. Motor kulakları birden fazla bulunan ve aracın şasesi ile motorun birbirine bağlanmasını sağlayan bir parçadır.

Motor kulakları aracın titreşimsiz ve esnek bir yapıda çalışmasını sağlaması açısından daha esnek bir malzemeye ve yumuşak bir materyale sahip olarak üretilmektedir. Bu bakımdan demirden veya daha sert bir malzeme kullanılmamaktadır. Bu bakımdan motor kulakları yumuşak bir parça olduğundan zamanla aşınır ve eski işlevini yitirebilir. Bu bakımdan zaman içerisinde değiştirilmesi ve yerine aynı işlevi görecek aracın orijinal motor kulaklarının takılması önemlidir.

Motor kulaklarının arızalanması durumunda araçta bir takım farklılıklar meydana gelir. Arızalanma durumları motor kulaklarının aşınması, kopması veya düşmesi ile gerçekleşmektedir. Bu da aracın çalışmasında belirgin bir şekilde etkiye sebep olur.

Motor kulaklarının arızalandığını tespit etmek içinse ilk olarak motor kulaklarının olduğu alanlara göz atmalı ve aracın çalışmasının nasıl olduğunu gözlemlememiz gerekmektedir. Motor kulaklarının en bariz arızalanma durumu aracın rölantide çalışırken motor sarsıntısının araç içine bariz bir şekilde gelmesi nedeniyle fark edilebilmektedir. Bu şekilde aracın motor kulaklarının arızalandığını rahatlıkla görebilir ve anlayabilirsiniz. Özellikle aracın sürüş durumunu son derece olumsuz etkileyen bu durum motor kulağından kaynaklanmaktadır.

Bir diğer motor kulağı arızalanmasının anlaşılacağı durum aracın gaz pedalına bastığınızda araç içinde normalden çok daha fazla sarsıntı hissedersiniz. İşte burada motor kulağının arızalandığını veya işlevini yitirdiğini anlayabilirsiniz. Motor kulaklarının arızlandığını veyahut işlevini yerine getiremediğini anlayacağınız önemli bir hususta aracın sarsıldığında ciddi bir ses çıkartmasıdır. Burada özellikle hafif çukurlar, kasisler gibi bozuk zeminlerden geçtiğinizde motor kulaklarının olduğu kısımlardan gıcırtı, şıkırtı gibi sesler sürücünün kulağına gelmektedir. Bazı araç modelleri içinde motor kulaklarının içinden aks geçebilmektedir.

Bu tip durumlarda ise motor kulakları arızalandığında aracın ön tarafı ciddi manada sallanır. Bu durumda aracınızın motor kulaklarının bozulduğunu anlayabilirsiniz. Bir diğer arızanın anlaşılacağı durum ise aracın motor kaputu açıldıktan sonra motorun olduğu yerde ciddi manada sallanarak çalıştığını görürsünüz. Burada motor kulakları motor ile şase arasında titreşimi engelleme yeteneğini kaybettiğinden dolayı aracın motoru normalden daha fazla sallanarak çalışmaktadır.

Tüm bu saydığımız durumlar eğer aracınızda varsa motor kulak arızasının oluşmuş olması muhtemeldir. Burada yapılması gereken aracın motor kulağının değiştirilerek yerine orijinal parçanın konup motor kulaklarının değişmesi gerekmektedir. Motor kulakları değişmemesi durumunda ise aracın sürüş durumu eskisine nazaran daha sarsıntılı, sesli bir şekilde olacaktır. Bu da sürücü ve yolcuları rahatsız edebilecektir. Bu bakımdan gerekli zaman geldiğinde aracınızın motor kulaklarını kontrol ederek gerekli değişimleri zaman kaybetmeden yapmanız hem sürücü olarak sizlerin hem de taşıdığınız yolcuların yararına olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın