" />

Aracımda Kalorifer Isıtmıyor, Neden?

Merhaba değerli aracarizasi.com ziyaretçileri; sizler için araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümlerine ilişkin yazılar paylaşmaya, yol ve sürüş hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda kış aylarının en büyük ve can sıkıcı sorunlarından olan ısıtmayan kalorifer sorunu, kaloriferin ısıtmama nedenleri ve çözümleri konusunda bilgi vermeye  çalışacağız.

Kış mevsimlerinde birçok araç sahibi, “kalorifer ısıtmıyor, neden acaba” sorusunu soruyor. Aracınızın ısıtmayan kalorifer sorunu var ise bunun birden fazla sebebi olabilir. Öncelikle aracın klima ve kalorifer sistemi dijital ise bu sistemlere ait kumandanın tuş takımlarının çalışıp çalışmadığından emin olmak gerekir. Kumanda merkezinin bozuk olması durumunda, aracın klimasını açmak istediğimizde soğuk ve sıcak hava kanallarını ayıran kapakçık hareketsiz kalacaktır ve soğuktan sıcağa geçiş engellenecektir. Kalorifer klapesi soğuk kanalında takılmış(sabitlenmiş) şekilde kaldığından, araç sıcakken bile içeriye soğuk hava verecektir.

Klima ve kalorifer sisteminin manuel olması durumunda oluşabilecek ısıtmayan kalorifer sorununa bakalım şimdi de. Araçtaki kalorifer düğmesini kırmızı olan sıcak kısma aldığımız halde kalorifer soğuk hava üflüyorsa çevirdiğimiz kalorifer düğmesinin arkasında bulunan halat düzeneğinde yüksek ihtimalle bir sorun vardır ve sıcak kapakçığına bağlantı kopmuştur diyebiliriz.

Isıtmayan kalorifer sorununa dair göstergelerden biri de kaloriferin ne sıcak ne de soğuk üflediği belli olmaksızın, araç içerisine ılık bir hava göndermesidir. Bu durum kalorifer peteklerinin tıkalı olmasına işarettir. Bu sıkıntıyla karşılaştığınızda, oto sanayilerde ya da servislerde kalorifer petek temizliği yaptırmanız gerekir.

Son olarak aracınız düşük hızla seyir halinde iken kalorifer yeterli ısıtıyor fakat hızlandığınızda kalorifer soğuk hava üflüyorsa, bu durum aracın termostatının bozuk olduğunu gösterir. Bunu hararet ibresinden de fark edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Aracımda Kalorifer Isıtmıyor, Neden? (1 Yorum)