" />

Km si düşürülmüş araç nasıl anlaşılır

İkinci el araçlarda alış satışlar baya hızlı. Örneğin son zamanlarda sahibinden.com arabam.com gibi aracılığıyla birçok araçlar alınıyor satılıyor vs. telefon gibi araba değiştirir olduk artık.

Gelelim şimdi ikinci el araç alırken km’nin düşüp düşmediğini nasıl anlarız. Bu tarz durumlarda ne yapmamız gerekiyor. Bunların bilgisini veriyorum size. Şimdi ilk yapmanız gereken arabanın şase numarasıyla, motor numarasıyla da olur ama siz şaseden sorgulayın işinizi garantiye alın.

Şase numarasıyla aracın 5664’ten bir sorgulayın. Gelen muayene km’sine bakın. Örneğin araba 60000 muayene girmişse üç ay önce, araba şuan 70000’deyse normal. Ama araba 60000 muayene girmişse diyelim şuan km’si fazlaysa o anormal bir durum.

Gerçi o km’yi düşürenler artık çok profesyonel oldu o hataya düşmüyorlar. Buna çok dikkat edin.

İkinci yapmanız gereken arabaya ekspertiz yaptırırken beyninden bağlatın. Çünkü çoğu şanzıman beyinleri eski km’yi silmez. Ve beyinden bağlattığınızda aracın orijinal km’sini görebiliyorsunuz. Dolayısıyla km’sinin düştüğünü oradan anlayabiliyorsunuz.

Bunlar sizin baktırmanız ve yaptırmanız gereken işlemler. Ama araca bakarak nasıl anlarım derseniz devam edelim. Aracın başına gelelim. Buradan nasıl anlarız gibi soruları yanıtlayalım. Buradan pek anlamak mümkün değil ama yine de kendimce anlatayım.

Ben jantlara bakmayı anlatayım. Eğer araç çok park edilmişse jantlarda çok çizik vardır. Bu da size arabanın kısa sürede çok km yaptığını söyler. Bir sonrasında şöyle bir şey söyleyeyim, bazı araçlarda hep direksiyona bakın diyorlar ama çoğu aracın direksiyonunda hastalık gibi bir şey oluyor. Direksiyon soyuluyor örneğin c5lerde şuralarda direksiyon soyulması hastalıktır. Ama direksiyona bir bakın. 50000-60000 km’deki arabanın direksiyonda soyulmalar varsa o ciddi sıkıntı var demektir. Bu da km’sinin düşürülmüş olduğunun bir göstergesidir. Ama km düşürenler gidiyorlar sanayiye 150₺’ye istedikleri gibi direksiyonu kaplatabiliyorlar.

Daha sonrasında benim size naçizane tavsiyem silecek ve sinyal gerçi otomatik silecek var sinyal kollarının şuralarına bakın kapı kollarına bakın daha sonrasında cam otomatik tuşlarına bakın. Eğer konsol tuşlarında aşınmalar varsa ve araç daha 50000 km’deyse bu araçta km düşürülmüştür.

Vites topuzundaki aşınmalardan anlayabilirsiniz. Pedalları da kontrol edebilirsiniz. Orijinal paspasına bir bakın aşınma varsa buradan da birkaç tüyo yakalayabilirsiniz.

Koltuğun yan kısımlarındaki aşınmalar da size yol gösterici olacaktır. Kapıyı açıp sallayın kapı kendini bırakmışsa anlarsınız zaten. Kapı fitillerini kontrol edin. Fitillerde zamanla açılıp kapanmadan kendini belli eder.

Kaputta ve farlarda taş izlerine dikkat edin. Yüksek km’de genellikle taş izleri çok olur.

Video için Aziz Kancar a teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın