" />

Gaz Sızdırmazlık Raporu Nereden Alınır

Yakıt ücretlerinin ülkemizde çok yüksek olması nedeniyle araç kullanıcıları sürekli olarak alternatif yakıtlara yönetiliyor. Bunların başındaysa LPG geliyor. Tabi bu tür yakıtı yani gazi kullanmak için belirli şartları araç içerisinde sağlamak gerekiyor. Gazın korunması için bir takın araçta müsait bulunan bir noktaya koyulması gerekiyor.

Tabi bunun kullanımı için gerekli denetimlerinin yapılması gerekiyor. Denetimi 2018 yılından önce Makine Mühendisleri Odası kontrol ediyordu. Gerekli düzenlemeler yapılıyor ve araçta herhangi bir sorun varsa izin verilmiyordu. 1 Ocak 2018 yılından itibaren yapılan değişik ile birlikte bu sistem tamamıyla değiştirildi. Artık gaz sızdırmazlık raporu almak için farklı bir yol izlemek gerekecek.

Gaz sızdırmazlık raporu bildiğiniz gibi araçların ticari ve binek olmasına göre değişen muayene sürelerinde istenen önemli bir rapordu. Artık ruhsatına LPG işlenmiş olan araçların sızdırmazlık raporu almasına gerek kalmayacak. LPG tüplerinin üzerinde ki tarihlerde sizin rapor alıp almayacağınıza neden olacaktır. Tank üzerinde tarih kısmı 2008/03 olarak yazıyorsa rapor almadan muayene işleminizi yaptırabilirsiniz.

Eğer tarih kısmı 12/07 olarak 4 haneli olarak bulunuyorsa bu raporu almanız zorunlu hale geliyor. Bu rapor sistemin tamamı için almış olduğunuz rapor ve kontrol belgelerinize ulaştığınız firma tarafından yapılacaktır. Bu belgeleri tamamladıktan sonra aracınızın muayenesi herhangi bir sorun yaşamadan rahatlıkla tamamlanacaktır.

2018 itibariyle yapılan değişikle birlikte artık bu raporu almak için Makine Mühendisleri Odasına gitmenize gerek yok. Rapor sisteme üreten ve kullanıma sunan marka tarafından bir sefere mahsus  verilecek ve belirli periyotlar ile kontrolü sağlanacaktır. Ya da yaşadığınız şehirde LPG sistemi takmaya yetkili olan firmadan bu raporu rahatlıkla alabilme imkanınız var.

Bu sistemin değiştirilmesin de ki amaç insanların yıllardır uğraş verdiği bu raporun doğru kişiler tarafından daha hızlı bir şekilde verilmesi ve sorunların tamamıyla ortadan kaldırılmasını sağlamaktır. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi şehirlerde özel noktalar bu raporu verirken, küçük illerde ise raporlar LPG satıcıları ve takan firmalar tarafından mühendis ile iletişime geçerek kullanıcıya verilecektir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın