" />

Honda Civic radyatör hortumu şişmesi

Honda Civic ve diğer araçlarda yaşanan radyatör şişmesi genellikle araçtaki başka sorunların bir yansımasıdır. Bu nedenle arızanın kaynağına inmeden sadece radyatör hortumunun değiştirilmesi halinde aynı sorun bir süre sonra yeniden nüksedecektir.

Radyatör hortumunun işlevi nedir ?

Radyatör hortumu radyatör ile motor arasında bulunur ve işlevi içinden geçen-devir daim eden  soğutma sıvısı ile motor sıcaklığının kontrol altına alınmasıdır.

Radyatör hortumu neden şişer ?

Bu sorun radyatör hortumu taş gibi şeklinde de tarif edilir. Hortum normalden fazla basınca maruz kalınca şişer ve sertleşir. Bu durum normal değildir. Hortum içindeki yüksek basınca neden olan faktörün ulunması gerekir.

Çoğunlukla bunun sorumlusu silindir üst kapak contasının yanmasıdır. Kapak contası işlevini tam göremezse motordan radyatöre yüksek basınç yansır. Kapak contası, ömrünü tamamladığı için yanmış olabilir veya contayı yakan bir sebep vardır. Bu sebep bulunmadan radyatör hortumu şişmesi sorunu sadece conta ve hortum değişimiyle hallolmaz.

Hortumdaki yüksek basıncın sebebi motorun hararet yapması olabilir. Motordaki aşırı sıcaklık radyatör hortumunu etkileyebilir. Veya sorun termostatta olabilir. Termostat motor yeterli sıcaklığa ulaştığında devreye girmekte ve içerideki sıcak suyun soğutulmak üzere radyatöre gönderilmesini sağlamaktadır.

Termostat işlevini tam görmüyorsa, örneğin geç açılıyorsa motor içindeki su sıcaklığı artar radyatör hortumundan olması gerekenden daha yüksek sıcaklıkta su geçer. Bilindiği üzere sıcak su, daha fazla genleşmiş, hacmi artmış sudur ve bu da radyatör hortumuna baskı yapar.

Motorun hararet yapmasının çok sayıda sebepleri (hararet müşürü, fan, soğutma sıvısının azalması vs) vardır eğer radyatör hortumu motor sıcaklığı nedeniyle şiştiyse direksiyon hidrolik hortumu, fren hidrolik hortumu gibi hortumların da kontrol edilmesi gerekir.

Honda Civic radyatör hortumu şişmesi sorununa başka faktörler de sebep olabilir ama öncelikle yukarıda sayılan hususların kontrol edilmesi gerekir.

Honda Civic radyatör hortumu şişmesi sorunu ile ilgili olarak radyatör hortumunun ömrünü tamamlamış olması da akla gelmelidir. Zamana bağlı aşınmalar hortumun iç tarafında oluşacağı için dıştan belli olmayabilir veya sadece yer yer kabarma görülebilir. Bunu anlamak için radyatör hortumunun içine bakmak gerekir.

Honda Civic radyatör hortumu nasıl kontrol edilir ?

Radyatör hortumu araç soğukken ve biraz çalıştıktan sonra kontrol edilmelidir. (Sadece araç sıcakken mi şişiyor yoksa araç soğukken de şişiyor mu diye) Bunun için kaputu açılır ve radyatör hortumu elle bastırılarak yoklanır.

Bazı tip radyatör hortumları kendiliğinden de sert olabilir. Bastırınca parmak içe geçmesi gerekir. Radyatör hortumu balon gibi sertse bu yüksek basınca işaret eder.

Honda Civic radyatör hortumu şişmesine önlem alınmazsa ne olur ?

Sorunlar için en kötü senaryoları da düşünmek zorundayız. Diyelim ki “gittiği yere kadar gitsin” mantığı ile sorunun icabına bakmadınız en kötü ne olur ?

Ya radyatör patlar veya radyatör hortumu delinir, patlar.

Konu ile ilgili Yazılar:

Termostat arızası nasıl anlaşılır ?

Motor bloğu çatlağı nasıl anlaşılır ?

Motor yağına su karışması maliyeti

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın