" />

Termostat arızası nasıl anlaşılır

Termostat arızası nasıl anlaşılır konulu videomuza hoşgeldiniz.

 

VİDEO AÇIKLAMASI

Arkadaşlar tekrar merhaba, yeni bir videoma tekrar hoş geldiniz. Bugün sizlere termostat arızası nasıl anlaşılır onu göstereceğim arkadaşlar. Aracınızın termostatı arızalıysa araç fan açmaz motor içinde sıcak su kalır.

Sürekli sıcak su kaldığı için motorun içinde aracın motor bloğu ısınacak ve piston çekecek ya da conta yakacaktır arkadaşlar.

Fan açmayan aracın, araçta yedek su depomuzdaki su köpürmeye başlar. Tazikli su patlatır. Eğer termostatınız arızalıysa fanınız arızalıysa, fan devreye girmiyorsa yedek su deponuzdaki su fışkırtır araca su yetmez arkadaşlar.

Termostatın arızalı olup olmadığını nasıl anlarsınız arkadaşlar. Çoğu araçta bildiğiniz üzere devir daim buradadır. Kiminde v kayışına bağlıdır, kimin de trigere bağlıdır arkadaşlar. Gördüğünüz gibi benim devir daim burada. Devir daimin tam arka tarafında yani diğer tarafında motorun sağ tarafında termostat olur.

Ya burada olur ya önünde olur ya da arkasında olur ama devir daim ile birlikte aynı yerde termostat olmaz arkadaşlar. Bu genellikle bu şekildedir. Şimdi benim devir daimim burada, termostatım nerede onu göstereyim. Termostatım hemen şu aradaki parça, eğer termostatınız arızalıysa arkadaşlar şu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Benim şurada boruyu eğer termostat motordaki sıcak suyu radyatöre göndermediği için bu benim termostat borum soğuk olur. Benim şuan borum alev gibi yanıyor, buradaki boruyu ellerseniz soğuk. Bir de bunun arka tarafında borumuz var. Burada kalorifere giden borularımız vardır. Bu borular eğer sıcaksa buradaki soğuksa biliniz ki termostatınız arızalıdır arkadaşlar.

Bu sıcakken kontrol edilir, çok inanılmaz sıcakken yapmayın. Arıza tespitini boruları elleyerek anlarsınız arkadaşlar termostatın arızalı olup olmadığını. Eğer termostat artmıyorsa, kaloriferin orada olan kısımdaki hortumlar sıcak, radyatöre giden hortumlar ise soğuk olur arkadaşlar. İçindeki suyu salmadığı için eğer termostat açmış olsaydı buradaki radyatöre giden hortumda sıcak olacaktı. Ama termostat artmadığı için soğuk oluyor arkadaşlar. Termostat arızası bu şekilde anlayabilirsiniz. Termostat önemlidir arkadaşlar, termostatınız takılı kalıyorsa ya da arıza yapmıyorsa açmıyorsa motor bloğundaki sıcak su motorunuza zarar verir.

Conta yakarsınız, conta yakarsanız ekstrem daha da ileriye gider pistonları yakarsanız. Silindir kapağını eğerseniz bilmem ne bir sürü şey olur arkadaşlar. O yüzden termostat önemlidir, dediğim gibi termostatı bu şekilde kontrol edebilirsiniz arkadaşlar. Umarım faydalı olmuştur, beni izlediğiniz için teşekkür ediyorum arkadaşlar kendinize iyi bakın hoşça kalın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın