" />

Termostat arızası nasıl anlaşılır

Termostat arızası nasıl anlaşılır, termostat arızası su eksiltir mi, termostat arızası yakıtı etkilermi, termostat nasıl kontrol edilir, bunların cevaplarını vereceğim.

 

Termostat arızası su eksiltir mi ?

Aracınızın termostatı arızalıysa araç fan açmaz motor içinde sıcak su kalır.

Sürekli sıcak su kaldığı için motorun içinde aracın motor bloğu ısınacak ve piston çekecek ya da conta yakacaktır.

Fan açmayan aracın, araçta yedek su depomuzdaki su köpürmeye başlar. Tazikli su patlatır. Eğer termostatınız arızalıysa, fanınız arızalıysa, fan devreye girmiyorsa yedek su deponuzdaki su fışkırtır,araca su yetmez.

Termostat arızası nasıl anlaşılır ?

Öncelikle termostatın nerede olduğunu bilmek gerekir. Termostat devir daimin tam arka tarafında yani diğer tarafında motorun sağ tarafında bulunur. Bazı araçlarda v kayışına bağlıdır, kimin de trigere bağlıdır .

Termostat arızalı ise motordaki sıcak suyu radyatöre göndermediği için termostat borusu soğuk olur. Benim şuan borum alev gibi yanıyor, buradaki boruyu ellerseniz soğuk. Bir de bunun arka tarafında borumuz var. Burada kalorifere giden borularımız vardır. Bu borular eğer sıcaksa buradaki soğuksa biliniz ki termostatınız arızalıdır arkadaşlar.

Termostat nasıl kontrol edilir ?

Bu sıcakken kontrol edilir, çok inanılmaz sıcakken yapmayın. Arıza tespitini boruları elleyerek anlarsınız arkadaşlar termostatın arızalı olup olmadığını. Eğer termostat artmıyorsa, kaloriferin orada olan kısımdaki hortumlar sıcak, radyatöre giden hortumlar ise soğuk olur arkadaşlar. İçindeki suyu salmadığı için eğer termostat açmış olsaydı buradaki radyatöre giden hortumda sıcak olacaktı. Ama termostat artmadığı için soğuk oluyor arkadaşlar. Termostat arızası bu şekilde anlayabilirsiniz. Termostat önemlidir arkadaşlar, termostatınız takılı kalıyorsa ya da arıza yapmıyorsa açmıyorsa motor bloğundaki sıcak su motorunuza zarar verir.

Termostat arızası yakıtı etkiler mi ?

Termostat arızası yakıt tüketimini artırır.

Termostat kapalı kalırsa ne olur ?

Conta yakarsınız, conta yakarsanız ekstrem daha da ileriye gider pistonları yakarsanız. Silindir kapağını eğerseniz bilmem ne bir sürü şey olur arkadaşlar. O yüzden termostat önemlidir, dediğim gibi termostatı bu şekilde kontrol edebilirsiniz arkadaşlar. Umarım faydalı olmuştur, beni izlediğiniz için teşekkür ediyorum arkadaşlar kendinize iyi bakın hoşça kalın.

Video için Oto Destekçim kanalına teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın