Araba bağırıyor gitmiyor

Arabanızın eskiden olmadığı kadar bağırdığını ve çekiçten düştüğünü düşünüyorsanız olası ihtimalleri aşağıya çıkardık. Gaza bastığınızda eskisi gibi hızlanmıyorsa, bağırıyorsa sebebi şunlardır:

Hava filtresinin tıkanması

Hava filtresi değişim gerektiren kilometreden önce de tıkanabilmektedir. Hafriyat kamyonlarının gelip gittiği yollardan veya toprak yollardan geçiyorsanız hava filtresi daha çabuk tıkanacaktır.

Hava filtresinin görevi silindirlere alınan havayı süzmektir ve bu araç performansını doğrudan etkilemektedir.

Hava filtresi hava filtresinin geçiş yönünün tersi yönünde (içten dışa doğru) basınçlı havayı püskürterek yapılır. Yıkanmaz, suyla temizlenmez.

Hava filtresinin kirli olması segmanların aşınmasına, aracın çekişten düşmesine, turbonun aşırı ısınmasına, yakıt harcamasının artmasına ve uzun vadede motor ömrünün çabuk tamamlanmasına yol açar.

Hava filtresinin tıkandığını çekişte düşme, egzozdan siyah duman çıkması ve gaza basılınca normalden fazla bağırma ile anlayabilirsiniz.

Sübap ayarının bozulması

Sübap motor çalışırken piston hareketlerine göre hava ve yakıt karışımını silindir içine alan (emme subapları) ve yanmadan sonra oluşan egzoz gazını yanma odasından uzaklaştıran (egzoz subapları) hareketli parçalardır.

Motor çalışma sıcaklığı oldukça yüksek olduğu için supap sistemindeki parçalar da ısınır ve genleşir. Bu genleşme (uzama) subapların açık kalmasına sebep olur. Yuvalarına tam olarak oturmayan subaplar, soğumaz ve aşırı ısınarak zarar görebilirler. Ayrıca yuvasına oturamayan supap, kompresyon kaçıracağı için motor gücünün düşmesine de sebep olur.

Sübap ayarının bozulması veya parçaların kirlenmesi çekişte düşme ve yakıtta artışa neden olur. Aynı hız için daha fazla gaza basmak gerektiği için araba aynı hızda giderken motor sesi fazla olur. Ayrıca sübapların oldu bölgeden metalik sesler gelir.

Sübap ayarları normalden sıkı olursa da çekişten düşme olur, hızlanma sorunları yaşanır.

Baskı Balata incelmesi

Debriyaj balatası kavrama elemanları ile birlikte aracın güç aktarım sistemlerini motora bağlayan ve gücün kullanıcının isteğine göre aktarım sistemine iletilmesini sağlayan motor ve şanzıman arasında bulunan aktarım sisteminin temel organıdır.

Debriyaj balatası zamanla hareket ettikçe ve kilometre arttıkça sürtünmenin ve ısınmanın etkisi ile incelerek bitecektir.

Balata inceldikçe ilk kalkışta titreme, debriyajın giderek daha yukarıda kavranması, debriyaj pedalının sertleşmesi ve vitesleri değiştirirken zorlanma gibi şikayetler olur.

Balata inceldiğinde ayrıca motor gücünde düşme, araç yüklü iken zor hareket etme, yakıtta artış, dur kalklarda kötü  koku oluşur. Araç hızlanma zorluğu çeker ve gaza yüklendiğiniz için daha fazla bağırtı duyarsınız.

Katalitik Konvertör Arızası

Katalitik konvertör egzozdan çıkan zararlı gazları (yanmamış hidrokarbonlar, nitrooksitler vs) kimyasal reaksiyonla zararsız hale getirir.

Katalitik konvertörün arızası veya tıkanması motorda çekişten düşme ve kötü kokulu egzoz gazların salımına neden olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın