" />

Servis İkaz Işığı Sıfırlama

Merhaba değerli aracarizasi.com ziyaretçileri; sizler için araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümlerine ilişkin yazılar paylaşmaya, yol ve sürüş hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda yeni nesil arabalardaki servis ikaz ışığı nedir, servis ikaz ışığı neden yanar, servis ikaz lambası nasıl söner, servis ikaz ışığı arızası konularında bilgi vermeye  çalışacağız.

Eski model arabalarda yağ bakımı yapıldığı zaman aracın sinyal koluna yağ bakım kartı asılırdı. Bu kart üzerinde aracın yağ bakımının yapıldığı km ve bir sonraki yağ bakımın yapılacağı km bilgileri yer alırdı. Yeni nesil araçlarda ise bu yağ değişim kartına gerek duyulmayıp araç beynine uyarlanmış servis dönemi uyarıcısı kullanılmaktadır.

Arabaların gösterge ekranında markalara göre değişiklik gösteren servis ikaz ışığı bulunur. Araçların periyodik bakımları yapıldığında bu ikaz sistemi resetlenir ve bir sonraki bakım zamanına kadar servis ikaz lambası yanmaz.

 

 

 

Servis İkaz Işığı Nasıl Söner?

Aracınızla normal seyir halindeyken SERVİCE uyarısı ya da yağ ikaz lambasının yanması durumuyla karşılabilirsiniz. Bu durumda aklınıza getireceğiniz ilk şey servis sıfırlaması olmalıdır. Nitekim servise/bakıma giren araçlarda yağ değişimleri esnasında servis ikaz lambalarına ilişkin resetleme unutulmuş ya da hatalı servis resetleme yapılmış olabilir.

Servis ikaz lambası nasıl söner, ikaz sistemi nasıl resetlenir konusu arabaların marka ve modellerine göre değişiklik göstermektedir. Bazı marka/modellerde sadece lisanslı arıza tespit cihazları vasıtasıyla çözüme ulaşılabilirken bazı marka/modellerde ise manuel yöntemlerle servis ikaz ışığının sönmesi sağlanabilmektedir. Örnek verecek olursak, Fiat ve Dacia araç gruplarında kontak açılıp fren pedalına 3 kez basılıp bırakılması durumu reset işlevini görüp, servis ikaz lambasının sönmesini sağlayacaktır. Doğru bir servis resetlemesi ile aracınızın yağ değişim zamanını kolayca anlarsınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Servis İkaz Işığı Sıfırlama (2 Yorum)

  1. Yasin bey ; bende citroen nemo 2015 1.3 cambi sx plus var.bakimini yaptirdim simdi ise bakim zamaninin geldigini ekranda gosteriyor.nasil sifirlama yapabilirim acaba.teşekürler