" />

Clio Mazot Filtresi Kaç Binde Değişir

Renault firması bildiğiniz gibi otomobil sektörünün en güçlü rol oyuncularından birisidir. Özellikle ülkemizde uzun yıllardır araç satışında her zaman üst sıralarda yer alan bir firma olarak kendini göstermektedir. Bu araçlar arasında 1990 yılında ilk defa üretilen CLİO her zaman dikkat çekmektedir.

2018 yılında yollarda 4. nesil modeller yer alan araç ülkemizde en çok tercih edilen araç modellerinden birisi haline gelmiştir. Bunun nedenleri arasında uygun fiyat politikası, düşük yakıtla kullanım ve bakım masraflarının düşük olması ile ülkenin her noktasında rahatlıkla bakımının yapılmasını gösterebiliriz. CLİO’nun SUV modelinin denenmeye başlandığını da aktaralım.

CLİO aracınızı bakıma götürme aralıklarınız genelde 10 bin KM’de bir olmaktadır. Yetkili serviste yapılacak olan bakım işlemlerinden birisi de mazot filtresinin kontrol edilmesidir. Yetkililer kontrol ile ilgili yapmış oldukları açıklamalarda 20 bin KM’de bir değiştirilmesi gerektiğini aktarmaktadır.

Bu tavsiyede filtrenin her iki bakımda bir düzenli olarak değiştirilmesi gerektiğini söylemektedir. O nedenle sizde bakımınızı yaptırırken bunlara dikkat etmelisiniz. Ekstra olarak bilmeniz gereken en önemli detaylardan birisi mazot filtresinin 10 bin KM’de bir de değiştirileceğidir. Bu değişim sayesinde motorun ömrünü uzatabileceğinizi unutmamalısınız. Eğer bu değişimi yetkili serviste yaptırmak istiyorsanız onlara bunu istediğiniz söylemelisiniz. Aksi taktirde değişim onların belirledikleri aralıklar ile yapılacaktır.

Mazot filtresinin düzenli olarak değiştirilme istenmesinin temel nedeni yakıtların içerisinde bulunan partiküllerin motora gitmesini engellemektir. Ayrıca filtre içinde bulunan su sensörü de bulunmaktadır. Bu da suyun motorun içine gitmesini engellemektedir. Çok önemli bir parça olarak görülmemekle birlikte görevi çok önemlidir. Motorun verimli çalışmasına yardımcı olan en önemli parçalardan birisidir.

Değişimi çok basittir ve istediğiniz her yerde değiştirme şansınız var. Bununla birlikte genelde serviste değiştirmeniz sizler açısından önemli olacaktır. Parça değişimi maksimum 150 TL’ye rahatça yaptırılacaktır. Bu paranın içinde hem mazot filtresinin bedeli hem de ustalık masrafı vardır. Bu yetkili servis ile oto sanayide bulunan bir ustanın alacağı fiyatların aynı olduğunu eklemekte fayda var. O nedenle yetkili servise gitmek her zaman daha mantıklıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın