" />

5w 30 motor yağı kaç km gider

Motor yağlarının ömrü nedir, 5w 30 motor yağı kaç km gider ? Motor yağından azami derecede istifade etmek için neler yapılmalıdır ?  

Motor parçalarının aşırı ısınma koşullarında dahi işlevlerini rahat sürdürülebilmesi ve metalik aksamın yıpranmaması için üretici firmanın tavsiye ettiği motor yağının kullanılması gerekir.

Motor yağları tek dereceli ve çok dereceli olarak ikiye ayrılır. Çim biçme makinası gibi aletlerin motorları tek derecelidir. Otomobillerde kullanılan yağlar ise çok derecelidir. Yani hem kışın soğuk hava koşullarına hem de yazın sıcağına uygun olması için farklı sıcaklıklarda motoru koruyabilmek için üretilmiştir.

Motor yağı sayıları

Otomobillerde kullanılan çok dereceli motor yağlarının çalışma sıcaklık koşullarını ve viskozitelerini belirtmek için yağ isimlerinde iki adet sayı bulunur.

Mesela 5w 30 motor yağı derken W harfinin önündeki 5 rakamı düşük sıcaklık viskozitesini (Kış), 30 rakamı ise yüksek sıcaklık viskozitesini (Yaz) ifade etmektedir.

Motor yağlarının viskozite derecesi, Otomotiv Mühendisleri Birliği (SAE) tarafından belirlenmektedir. Aşağıdaki tablo bu konuda fikir verecektir.

5w 30 motor yağı kaç km gider

Motor yağlarında ince-kalın ne demek ?

Motor yağları için bir de halk arasında ince ve kalın şeklinde tabirler kullanılmaktadır. W harfinin önündeki rakam (0w,5w,10w..) ne kadar küçükse yağ o kadar ince demektir. Yağ ne kadar inceyse kış koşullarına o kadar dayanıklı, ne kadar kalınsa yaz koşullarında o derece verimli demektir. 5w 30 motor yağı derken “30” rakamı yağın kalınlığını ifade eder.

Motor yağı çeşitleri

Motor yağlarında bir de sentetik, yarı sentetik ve mineral yağ kavramları vardır.

  • Tam sentetik yağlar fabrikada üretilir ve, yarı sentetik yağlara göre daha uzun ömürlüdür.
  • Yarı sentetik yağlar ise %80-70 mineral yağ ile %20-30 oranında sentetik yağın karışımıyla elde edilir.
  • Mineral yağlar petrolün işlenmesi ile elde edilir. Petrol işlendikten sonra aşınmayı önleyici ve incelik oranını ayarlayıcı katkı maddeleri ilave edilir.

5w 30 motor yağı kaç km gider ?

Motor yağlarında genel kaide araç kaç kilometrede olursa olsun her yıl değiştirilmesidir. Değişim sürecinin geciktirilmesi motorun ömrünü kısaltır ve pahalı arızaların önünü açar.

Eğer araçta fazla kilometre yapılıyorsa bir yıl dolmadan tam sentetik yağlar 15000 kilometrede, yarı sentetik yağlar ise 10000 kilometrede değiştirilmelidir.

Motor yağı katkıları yağ ömrünü uzatır mı ?

Motor yağı katkılarının yağ veya motor ömrünü uzatma etkisi yoktur. Daha doğrusu işin uzmanları motor yağı katkılarının araca kanıtlanmış bir faydası (yakıt tasarrufu, motor korumasını artırma vs.) olmadığını düşünmektedirler.

Motorun daha iyi korunması için katkı maddesi kullanmak yerine motor yağını zamanında değiştirmek gerekir.

Motor yağı seçiminde dikkat edilecek hususlar

Araçların kullanım kılavuzunda araç için nasıl bir motor yağı kullanılması gerektiği yer alır. Buna ilave olarak aracın hangi bölgede (Erzurum soğuktur, Antalya sıcaktır) kullanılacağı, şehir içi mi şehir dışı ağırlıklı mı kullanılacağı, aracın müteahhit tarzı mı memur tarzı mı kullanılacağına göre de motor yağı seçiminde insiyatif alınabilir.

Birbirine yakın motor yağları bu insiyatife göre birbirinin yerine kullanılabilir. 5w 30 ince bir yağdır, yokluk anında bunun yerine 0w 20 veya 10w 40 kullanmak aşırı bir farklılık göstermeyecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın