" />

Araçlarda Orijinal Parça Kullanmanın Önemi

Merhaba değerli aracarizasi.com ziyaretçileri; sizler için araç-araba arızaları, arıza nedenleri ve çözümlerine ilişkin yazılar paylaşmaya, yol ve sürüş hayatınızı kolaylaştıracak bilgiler sunmaya devam ediyoruz. Bugünkü yazımızda araçlarda yedek parça kullanımı, yedek parça kullanımının dezavantajları, orijinal parça kullanılmasının önemi  konularındaki sorulara cevap vermeye  çalışacağız.

Dönem dönem aracınızın bakımlarını yaptırıyorsunuz. Peki bu araç bakımları esnasında aracınızda kullanılan yedek parçaların orijinal, yan sanayi veya muadil ürünler olabileceğini ve bunların arabanız üzerindeki olumlu/olumsuz etkilerini düşündünüz mü hiç? Eğer ki cevabınız hayır ise orijinal parça dışındaki parça kullanımlarının olası olumsuz etkilerinden bahsedelim.

 

Yan Sanayi Hava Filtresi

Varsayalım ki aracınıza yan sanayi bir hava filtresi taktırdınız. Bu yan sanayi hava filtresi orijinaline göre daha az mukavemet sağlar. Orijinal hava filtresi keçe gibi kalın, derin kanallara sahip ve pamuksu yapısıyla oldukça yüksek bir toz tutabilme özelliğine sahiptir. Yan sanayi hava filtresi ise yumuşak karton gibi basit bir özelliğe sahip olup orijinalinin yarısı kadar dahi toz tutucu vasfı yoktur. Bu durumda yanma odalarına sızan tozdan dolayı motor ömrü kısalacaktır.

Uyarı: Yan sanayi filtrenin nemden çürüyerek parçalanması ve motor içerisine çekilmesi kaçınılmazdır.

 

Yan Sanayi Yağ Filtresi

Varsayalım ki aracınıza yan sanayi bir yağ filtresi taktırdınız. Bu yan sanayi yağ filtresi ısınan motor yağına maruz kaldığında, içerisindeki kağıt kısım iyice şişecek, yağ filtresinin haznesi daralacak ve az da olsa yağ basıncı düşecektir. Bu durumun oluşturacağı handikapları aracınızı kullandığınız anda hissetmeyebilirsiniz. Lakin her sabah aracınızı çalıştırdığınızda motorun üst kısmındaki parçalar, yukarıda saydığımız nedenlerden dolayı her seferinde bir saniye geç yağlanacaktır. Haliyle ilerleyen zamanlarda daha büyük sıkıntılara yol açabilecektir.

 

Kalitesiz Yağ Kullanımı

Varsayalım ki aracınızda kalitesiz veya motor segmentine uygun olmayan bir yağ kullandınız. Otomatik itecek teknolojisine sahip bir araca, tavsiye edilen yağ haricinde 1 numara daha kalın bir yağ kullanmanız bile çok ciddi durumlar ortaya çıkaracaktır. Yeni nesil araçlardaki otomatik itecekler, ince yağın sıkışması ile araç motorunun subap ayarını otomatik şekilde yapan parçalardır. Aracınızda  kullandığınız motor segmentine uygun olmayan yağlar, otomatik iteceklerin düzensiz çalışmasına neden olur. Kalitesiz yağ kullanımı ise yağ yanması, yağ eksilmesi gibi sorunlara yol açar. Bunun sonucunda aracınızda ciddi bir yağ kaybı oluşabilir ve aşınmaya davetiye çıkarabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın