" />

Otomatik vites şanzıman yağı kaç km’de değişir

Otomatik vites şanzıman yağı kaç km’de değişir, şanzıman yağı değişmezse ne olur ?

Otomatik vites şanzımanı, sürücüye sürüş konforu sağlar. Tabi ki bakımının yapıldığı sürece.. Şanzıman yağı belli bir kilometreden sonra ilk özelliklerini koruyamayacak ve değiştirilmediği takdirde araç parçalarının daha kolay yıpranıp arızalanmalarına yol açacaktır.

Diferansiyel ve şanzıman kapalı sistemler olduğu için herhangi bir kaçak olmadığı sürece yağ eksilme problemi yaşanmaz. Bazı tamirciler buna dayanarak otomatik şanzıman vites yağının değişmesine gerek olmadığını iddia edebilirler. Bu boş bir iddiadır ve yanlış olduğunun kanıtı otomobil üretici firmaların yayınladıkları kullanım kılavuzlarında belli kilometrelerde şanzıman yağı değişimi gerektiğini belirtmişlerdir. Çünkü her şeyin bir ömrü olduğu gibi şanzıman yağının da bir ömrü vardır ve bu ömür dolunca işlevini kaybeder.

Otomatik vites şanzıman yağı, kılavuzda kaç kilometrede deniliyorsa o periyotta değişir. Bu hangi şanzıman sisteminin kullanıldığına ve arabanın marka ve modelinde göre değişir. Genel itibariyle bu değişim aralığı 40.000 kilometreden başlar 120.000 kilometreye kadar gider. Eğer elinizde kullanım kılavuzu yoksa en geç 100.000 kilometrede otomatik vites şanzıman yağını değiştirmelisiniz.

Şanzıman yağı değişimi yaparken, orjinali tercih edilmeli ve işin ustasına yaptırmalıdır.Özellikle otomatik araçlı araçlarda bu çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Otomatik vites şanzıman yağı kaç km’de değişir (2 Yorum)

  1. Merhaba;
    2009 megane2 sedan otomatik şanzıman arcım var ancak sorun yaşıyorum ve ne yapmalıyım,
    araç bazen (d) konumunda iken geri kaçıyor ve gaza bastıgımda küt diye vuruyor bunu sıklıkla yapıyor bazende kalkışlarda gaza basıyorum ancak devir yükselip araç bağırıyor sonra ilerliyor.
    konuyla alakalı ne yapılabilir ve bana maliyeti ne çıkar cevaplarsanız mutlu olurum.
    saygılarımla..