" />

DSG şanzıman ne demek

DSG şanzıman ne demek, avantajları ve dezavantajları neler ?

DSG şanzıman İngilizce “Direct Shift Gearbox” kelimelerinin kısaltılmasıyla elde edilmiş bir kelimedir. Özelliği çift kavramalı olması ve bu nedenle de vitesleri kendinden önce geliştirilen dişli şanzıman sistemlerinden daha hızlı değiştirmeye olanak vermesidir.

DSG şanzıman otomatik şanzıman olup klasik düz viteslerden daha iyi kontrol sağladığı bilinmektedir. Araçlarda DSG şanzıman kullanılmadan önce sıralı manuel şanzıman kullanılmaktaydı. Sıralı manuel şanzıman (SMT) sistemi debriyaj kullanmadan vites değiştirmeyi sağlar. DSG sistemi SMT sisteminin iyileştirilmesiyle bulunmuştur.

DSG şanzımanın özellikleri

  • Hızlı vites geçişi sağlar
  • Motor gücünün daha iyi kontrol edilmesini sağlar
  • Depriyaja basılmadan vites geçişi sağlar

DSG şanzımanın nasıl çalışır

Çift baskı balata vardır ve bununla vitesleri tek ve çift olarak iki gruba ayırır. Birinci balatada 1,3,5 vitesler, diğer balatada ise 2,4,6 vitesler bulunuyor.

DSG şanzıman avantajı

DSG şanzımanın en büyük artısı manuel şanzımandaki sürüş konforuna hızlı ve güçten düşmeden vites değiştirebilme özelliğidir.

DSG şanzıman dezavantajı

DSG şanzıman sisteminin en büyük dezavantajı vites sayısı sabit olduğu için aracı uygun güçte tutamaması, yakıt tasarrufu sağlayamamasıdır. Ancak yine de çift kavramalı şanzımanlar manuel şanzımanlara göre daha performanslı olduğu için manuel şanzımanlara tercih edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın