" />

Motor yağı üretim tarihi nerede yazar ?

Motor yağı satın alırken yağın bidona dolum tarihine dikkat etmek gerekir. Yanlışlıkla eski tarihli bir motor yağı alırsanız kullandığınızdan arta kalanı ziyan olacaktır. Daha da önemlisi üretimden yeni çıkmış motor yağı almak yerine aynı parayı bayat yağa vermek kısmen kazıklanmak anlamına gelmektedir.

Motor yağı süt, yumurta, peynir gibi günlük-haftalık üretilen bir şey değildir. Bu nedenle çok yakın üretim tarihli bir ürünü piyasada bulamayabilirsiniz. Ama satın alma tarihi ile üretim tarihi arasında birkaç aydan fazla zaman olmamalı, en kötü seçenek olarak o senenin üretimi olan motor yağını satın almalısınız.

Motor yağı üretim tarihi nerede yazar ?

Öncelikle tüketicinin motor yağı kutusunda yazan tarihin neyi ifade ettiğini bilmesi gerekir;

  • Üretim tarihi mi ?
  • Dolum tarihi mi ?
  • Son kullanma tarihi mi ?

Motor yağı bidonlarına basılan tarih üretilen motor yağının bidona dolum tarihidir. Motor yağlarında son kullanma tarihi yazmaz. Motor yağlarının raf ömrü en az 2 sene, iyi koşullarda saklanırsa 5 senedir.

Tüketiciler satın aldığı motor yağı bidonu veya kutusunda üretim tarihi yazan yeri bulmakta genellikle zorlanmaktadırlar. Bunun sebebi üretim tarihinin (yani yağın bidona dolduruluş tarihi) ürün açıklamasının olduğu yerde değil de bidonun altı veya alt kenar köşeleri, yan tarafları gibi dışarıdan bakılınca kolay görünmeyen yerlerine basılı olmasıdır.

Bidona dolum tarihinin basılmama ihtimali yoktur. Eğer sabırla ararsanız dolum tarihinin basılı olduğunu göreceksiniz. Daha kolay bulmak için bidonu ters çevirip altına bakınız. Genellikle üretim tarihi bidonun altına basılmaktadır. Fakat bunun belli bir standardı bulunmamakta ürün açıklaması ve görseli olmayan herhangi bir yerde bu tarih basılı olabilmektedir.

Bayat yağ kullanmak ne kadar riskli ?

Aslında kutusu açılmamış, yani hava almamış motor yağı üretim tarihinin üzerinden birkaç yıl geçse dahi kullanılabilir durumdadır. Yanlışlıkla 2-3 yıl önce üretilen bir motor yağını satın alsanız dahi bu yağ hala kullanılabilir durumdadır.

Çünkü motor yağını bozan en önemli faktörler nem, oksijen ve ortam kiridir. Her ne kadar sıcaklık da bozulmaya etki etse de ağzı açılmadıktan sonra bir motor yağının durduğu yerde bozulma olasılığı düşüktür.

Fakat içinden bir miktar kullandıktan sonra geri kalanının çabuk bozulmaması için direk güneş almayan, karanlık ve serin bir yerde, kapağı kapalı şekilde muhafaza etmek gerekir.

İlgili aramalar

Shell motor yağı üretim tarihi nerede yazar

Motul yağ üretim tarihi nerede yazar

Elf motor yağı üretim tarihi nerede yazar

Castrol edge üretim tarihi nerede yazar

Liqui moly üretim tarihi nerede yazar

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ağustos 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın