" />

Motor Sıcakken Zor Çalışıyor Sebebi Ne Olabilir

Araç motorları günümüzde ileri teknoloji ile üretilerek daha yüksek performans alınması sağlanıyor. Ancak yollarda bulunan araçların motorlarının hepsinin aynı seviyede olmaması nedeniyle farklı sorunlar nedeniyle çalışmama sorunu yaşanabiliyor.

Şu günlerde bildiğiniz gibi sıcak havalar nedeniyle araçlarda farklı sıkıntılar yaşanabiliyor. Bu sıkıntılardan birisi de sıcak nedeniyle araç motorunun çalışmamasıdır. Araçlar bildiğiniz gibi su ile soğutulmaktadır. Yüksek sıcaklık araçlarda farklı sorunların oluşmasına neden olabilir.

Bu araçta suyun eksik olması veya farklı bir nedenden dolayı yaşanabilir. Bu sorun ile karşılaştığınızda aracınızı bir ustaya götürmenizi tavsiye ederiz. Bundan önce neden çalışmayabileceği hakkında fikir olması amacıyla size biraz bilgi vermeye çalışacağız.

Araçla uzun veya kısa bir seyahatin ardından birkaç dakikalık stop ettikten sonra tekrar çalışması için marşa bastığınız da araç çalışmıyorsa bunun farklı nedenleri vardır. Eski nesil olarak nitelendirilen araçlarda araç kompartımanında yaşanan aşırı sıcaklık karbüratörün benzin kaçırmasına bu da aracın boğularak çalışmamasına neden olacaktır.

Eski nesil olarak nitelendirilen araçlarda bu durumun çözümü için ayağımız gaz pedalının sonuna kadar basılı tutarak tekrar marşa bastığınızda çözülecektir. Bu şekilde aracın çalışması sağlanacaktır. Yeni nesil olarak nitelendirilen araçlarda bu durum bu şekilde çözülemez.

Çözüm yeni nesil araçlarda bu şekilde uygulanırsa daha fazla benzin kaçağı yaşanacağından dolayı araçta sıkışma daha fazla olacaktır. Eski nesilde gaz pedalına sonuna kadar basılması fazla hava ile boğulmayı önlerken yeni nesillerde bu durum farklı şekilde düzeltilir.

Eğer bu işlemi yeni nesil araçlarda uygularsanız enjektör memelerinden içeriye benzin kaçağı yaşanacaktır. Bu tip araçlarda çözüm bujilerin ve kablolarının temizlenmesi ile yapılması gerekmektedir. Tüm bu işlemlerin yapılması sayesinde sorun çözülmüş olacaktır. Sorunun çözümü için ister işinde ehil olan bir motor ustasına gidebileceğiniz gibi aracınızın markasına göre yetkili servise götürerek de sorunu kökünden çözebilirsiniz.

Bu tip sorunlar hava sıcaklığından kaynaklanabileceği gibi araç içerisinde ki bazı parçaların eskimesi ya da bakımsız kalmasından dolayı da yaşanabilmektedir. Bu noktalara dikkat ederek gerekli tamirat yapılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın