" />

Bmw 1 vs Audi a3 karşılaştırması

Kaliteli araba marka üreticilerinden olan BMW ve Audi’nin sizler için BMW 1 Serisi vs Audi A3 Serisi karşılaştırması yapacağız. Elimizden geldiğince objektif bir şekilde, ayrıntılarına inerek farklarını, benzerliklerini, avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya koyacağız. Bu sayede hangi seriyi tercih edeceğinizi daha iyi bir şekilde tahlil edebileceksiniz. BMW 1 serisinden e81 kasa kodlu aracı baz alırken, A3 serisinden 1 ve 8p kodlu kasayı baz alacağız. Hızlı bir şekilde motor performans ve sürüşün dinamiklerinin karşılaştırmasına geçelim.

Motor ve Performans

BMW’nin 1 serisi e81 kasanın içinde yer alan motor oldukça güçlü, 0-10 sprintini 7.9 saniye de tamamlıyor. Ara hızlandırmalarda ise yavaş kaldığını düşünebilirsiniz oysa tam aksine bir yıldırım edasıyla yükselerek iyi bir sürüş deneyimi sunuyoruz. 163 hp’lik Common Rail 1.20 d modeli oldukça iyi bir performans sunuyor tek kötü ülkemizde bu modelin az bulunması. Gerek otomatik, gerek manuel şanzımanla güç aktarımı konusunda sizlere keyif vereceğinin garantisini verebilirim. Oldukça başarılı bir şekilde işlevini yerine getiriyor.  Güç dağılımı ve ses seviyesini oldukça iyi bir şekilde işleyerek bizden 10 üzerinden 8 gibi yüksek bir puan alıyor. Yüksek torkla BMW 1 serisinin en keyifli motorlarından birisi, ufak bir sürüş deneyimi yaşarsanız bana hak vereceksiniz.

AUİDİ A3 serisine dönecek olursak. Dizel motorlarında common rail sistemi yerine pompa meme teknolojisini kullanıyor. Titreşimli bir şekilde çalışan 2.0tdi ve 19.tdi sistemini kullanarak motor deneyimi olarak sınıfta kalıyor. Yüksek sayılabilecek ağırlığı nedeniyle ön aksa fazla yün bindirerek BMW’ye kıyasla önden kayma eğilimin girmesine sebep oluyor. BMW oranla sınıfta kalan motoru, alt devirlerde gelmeyen güç turboyla beraber patlama şeklinde işliyor.

Yakıt Tüketimi ve Gaz Salınımı

BMW 1 Serisi motorları, yakıt tüketimi ve gaz salınımı açısından Audi Serisinin geliştirmiş olduğu TSİ sistemi yüzden arka planda kalıyor. AUDİ serisi 100 km’de 10lt civarında bir tüketim gerçekleştirirken BMW aynı yolda 15lt’lik bir benzini boca ediyor. AUDİ yakıt tüketimi konusunda daha canlı, daha hızlı bir deneyim sunarken BMW1 serisi hız konusunda farkı atsa da yakıt tüketimi hızlandığı vakit canlılığını kaybediyor.

İç Mekan Özellikleri

Bu karşılamanın başarılı ismi AUDİ A3 serisidir. İlk çıktığı günden bu yana iç mekanda mükemmel bir kalite ve işçilik örneği gösteriyor. Panaromik cam tavan özellik son dönem arabalarında aranan, özeliklerden bir tanesi üzerinde ne kadar yıl geçerse geçsin AUİDİ A3 Serisi iç mekanında gıcırtı ve tıkırtı duymak imkansız. Başarıl yalıtım, renk seçimi, kullanılan malzemeler, yumuşak dokunuş, yanal destekler, harika konfor sunan koltukları ile kompakt sınıfın en kaliteli iç mekanı olarak hala namını korumakta. Giriş donanımları müzik sistemlerinden söz etmek bile istemiyorum

BMW makyaj öncesi kötü bir deneyim sunarken, makyajın ardından kaliteyi artırıp temiz isçilik malzemelerine dönmüş durumda. İç mekanda en büyük sıkıntı 50:50’lik ağırlık dağılımı bu yüzden zorunlu olarak daralan bir iç mekana sahip. 4 yetişkin için yeterli bir iç mekana sahip değil. Spor modellere yakın bir sürüş deneyimi sunuyor bu yüzden. BMW’nin başarısız olduğu bir diğer noktaya gelecek olursak oda müzik sistemleri, ses kalitesi tatmin edicilikten oldukça uzak.

İki seri içinde önerdiğimiz opsiyonlar şu şekilde:

AUDİ 3 SERİSİ İÇİN: Panaromik açılır tavan, otomatik şanzıman, deri fonksiyonel direksiyon, tüm tfsi motorlar uygundur.

BMW 1 SERİSİ İÇİN: Spor koltuk, açılır tavan, xenon far, otomatik klima, spor direksiyon, BMW 2 LİTRE DİZEL, BMW 3.0 Benzinli tercih edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın