" />

Hız sabitleyici yakıt tasarrufu sağlar mı ?

Hız sabitleyici sürücünün gaza-frene basmasına gerek kalmadan aracın hızını sabit tutmaya yarayan bir sistemdir. Peki hız sabitleyici yakıt tasarrufu sağlar mı ?

Aracın hız sabitleyici özelliğini deneyen bir çok kişi bu özelliği kullanmanın yakıt tasarrufu açısından pek bir şey değiştirmediğini ifade etmektedir. Hatta hız sabitleyici devredeyken daha fazla yakıt harcandığını söyleyenler de mevcuttur.

Hız sabitleyici nasıl çalışır ?

Hız sabitleyici, gaz kelebeğini ayarlayarak bir insan sürücünün hareketlerini taklit eden bir sistemdir. Bunu, gaz pedalına basmak yerine, gazı kontrol etmek için aktüatör adı verilen bir şey kullanarak yapmaktadır.

Eski model otomobillerde, gaz pedalı ile hız sabitleyici kabloyla bağlı olduğundan hız sabitleyici gaz pedalınızın hareket ettiğini görmek mümkün olmaktadır.

Ancak yeni model araçlarda, otomobil, fiziksel bir bağlantı yerine elektronik gaz kontrolünü kullanmaktadır. Gösterge panelinde veya kaputun altında bulunan ve hız sabitleme özelliğini denetleyen küçük bir bilgisayar bulunmaktadır. Bilgisayar çeşitli sensörlere ve gaz kelebeği kontrollerine bağlantılı olup gaz kelebeği motorun içerdiği hava miktarını ayarlayarak aracın hızını kendisi kontrol etmektedir.

Hız sabitleyiciyi devreden çıkarmak istediğinizde  sadece frenlere basmanız yeterli olacaktır.

Daha fazla bilgi için Hız sabitleyici nasıl kullanılır ?(Videolu) konusuna göz atabilirsiniz.

Hız sabitleyicinin faydaları

Uzun yola giden sürücü için daha az yorucu bir yolculuk sağlar. Sürücü sadece direksiyonu tutar, yola konsantrasyonu artar.

Aşırı hız nedeniyle radara takılma riskini azaltır. Otobandaki hız sınırına göre araç ayarlanırsa daha hızlı ulaşım sağlanır.

Hıza dikkat etmek zorunda kalmayan sürücü, gösterge paneline, yoldaki kasislere daha rahat odaklanabilir.

Hız sabitleyici kullanmak yakıtı etkiler mi ?

Ayarlanan hıza ve gidilen yolun durumuna göre bu değişmektedir. Genel olarak düz bir yolda hızı sabit tutmak , zaman zaman fren ve gaza basarak hızı ayarlamaya göre daha az yakıt harcanmasını sağlamaktadır. Çünkü küçük hız değişimleri bile yakıt verimliliğini etkilemektedir.

Dolayısıyla eğimi, virajı fazla olmayan bir yolda hızı sabit tutmak yakıt tasarrufu yapmaktadır. Ne kadar yakıt tasarrufu olacağı sürücünün kullanım tarzına ve yolun durumuna göre değişmekle birlikte %5-7 arası bir tasarruf olabileceği düşünülmektedir.

Ama yol engebeliyse hız sabitleyici sert frenler yapmak zorunda kalacağı için tam tersine hız sabitleyici yakıt harcamasını artırabilir.

Ayrıca yağmurlu havalarda, kaygan ve virajlı yollarda hız sabitleyici güvenlik açısından risk oluşturabilir.

Özetle; hız sabitleyici uzun yolda ve yol fazla engebeli değilse yakıt tasarrufu sağlar.

Yakıt tasarrufu yapmak için birkaç ipucu

  • Agresif sürüş tarzı yerine aracı daha mutedil şekilde kullanın.
  •  Aracı hızlı kullanmak yerine ortalama bir hızı tercih edin.
  • Araç dururken çalıştırmayın, stop edin.
  • Klima açıkken camları kapatın.
  • Lastik basıncı aşırı fazla veya düşük olmasın.
  • Kullanmadığınız araç, gereç ve yükü arabada tutmayın.

Bu yazıyı da okumalısınız: Hız sabitleyici sonradan takılır mı?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın