" />

BMW otomatik şanzıman vuruntu sorunu neden olur

BMW e46, e60, e36, e34, e46 araçlarda rastlanan otomatik şanzıman vuruntu sorunu neden olur çözümü nedir ?

BMW arkadan ittirmeli, sürüş keyfi ve performansı yüksek araçlar üretmektedir. Araçların yük dağılımı ve yol tutuşu çok güzeldir, ayrıca ses yalıtımı açısından da iyidir. Ancak ne yazık ki zamanla şanzımanla alakalı bir takım sorunlar oluşabilmektedir ve bazı modellerde şanzıman sorunları kroniktir.

BMW marka otomobillerin şanzımanının çıkarılması ve bakımı önden çekişli araçlara göre kolaydır. İleride “otomatik şanzıman vuruntu yapıyor” gibi sorunlarla karşılaşmak istemeyenler aracının şanzıman bakımını yetkili ve ehil yerlere düzenli olarak yaptırmak zorundadır. Yani BMW araçlar yüksek performans sergilerler ama bakımları ihmale gelmez, şanzıman vuruntu sorunları ile karşılaşmamanın bilinen tek tedbiri budur.

Şanzıman vuruntu yapmaya başladığında zamanla kendiliğinden düzelmediği gibi sorunun ana kaynağını bulmak o kadar da kolay değildir. Ayrıca şanzıman arızaları genellikle yüksek maliyetli tamir gerektirir.

Arıza belirtisi

Vites değiştirirken aracın arka bölümünden (şanzımanın olduğu yerden) tak diye ses gelir. Araç ısındığında ses daha belirgin duyulur.

Olası arıza nedenleri

  • Şaft takozu (şaft köselesi) aşınmış veya özelliğini kaybetmiş olabilir.
  • Aracı kaldırırken veya fren yaparken tak diye bir ses geliyorsa şaft boşluğu (veya başka bir şaft arızası) kaynaklı olabilir.
  • Diferansiyel üst takozu değişmesi gerekiyor olabilir.
  • Şanzıman yağı işlev göremeyecek durumda olabilir.

Şanzıman ikaz lambası yanıyorsa

Şanzıman ikaz lambası yanınca aracın acil durum planı devreye girecek ve aracın çekiş gücü aniden düşecektir. (Stop da edebilir)Geri vites çalışmayabilir. Bu durumda aracı düşük hızda kullanarak doğruca yetkili servise gitmek gerekir.

Şanzıman arıza risklerini azaltmak için ani kalkıştan, sıra dışı sürüş tekniklerini kullanmaktan kaçınmak, aracın şanzıman yağı seviyesini belli aralıklarla kontrol edip tavsiye edilen ürünleri kullanmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın