" />

1.3 Multijet Motor Ömrü Ne Kadardır

Özellikle ülkemiz şartlarında yüksek oranda ki yakıt bedelleri nedeniyle farklı motor seçenekleri sürekli olarak görülmektedir. Bunlardan birisi de multijet motorlardır. Bu motorun kullanım ömründen bahsetmeden önce nasıl bir motor sistemi olduğu konusuna kısaca değinelim. Multijet motorun her bir devrinde 5 farklı yakıt püskürtmesi enjektörler tarafından yapılacaktır. Bu da ortaya multijet adı verilen motor türünü çıkarmaktadır. Bu tip motor daha çok Fiat grubu tarafından kullanılsa da Opel ve Fiat grubu tarafından birlikte ortaya çıkarılmıştır. Neredeyse Fiat arabalarının tamamında görülen bu motor türü OPEL, Lancia ve Tata’nın bazı araçlarında kullanılmaktadır.

4 farklı multijet motor seçeneği bulunmaktadır. Bunlar 1.3 Multijet, 1.6 Multijet, 1.9 Multijet ve 2.0 Multijet seçeneğidir. Ülkemizde en çok tercih edilen ve trafikte karşılaşabileceğimiz seçenek 1.3 motor seçeneğidir. Bu motor seçeneğinin kaç km boyunca kullanıcı tarafından kullanıldığı en çok merak edilen konulardan birisidir. Bu konuda çok fazla yorum var. Ve net bir kilometre bulmanız gerçekten zordur. Motorun ömrünün uzun olmasını sağlayacak en temel etken bakımlarının zamanında yapılıp yapılmadığı olacaktır. 10 bin km’de bir yağını değiştirmezseniz ve o yağla 50 bin km kullanırsanız aracın motoru 100 bin km’yi görmeden çöpe gidebilir. Ancak gerekli bakımlarını aralıksız yaparsanız motorun ömrünü uzatma konusunda doğru adımları atabilirsiniz.

Motor bakımı için servise ilk yıllarda düzenli olarak gitmeli servis süresi tamamlandıktan sonra ise size verilecek olan çizelgeye göre takibinizi yapmalısınız. Performans olarak ne kadar yüksek çıkarsa çıksın unutmamanız gereken bakımsız bir araçta ne zaman sorun yaşanacağı çok da belli olmaz. Kimilerine göre 500 bin km rahatlıkla gidebilecek olsa da kimilerine göre 300 bini görmeden çöp olma ihtimali çok yüksektir. Yüksek kalite ile üretilen bir motor gibi görünse de çok fazla zorlamaya gelecek motor türlerinden birisi değildir. Siz motorunuza ne kadar iyi bakarsanız daha uzun bir vadede aracınızı kullanma şansınıza sahip olursunuz. Bakımsız olduktan sonra ister multijet olsun ister diğer motorlar olsun ömrü kısa olacaktır. Bakımsız araçlarda motorun ömrü daha kısa olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Ağustos 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

1.3 Multijet Motor Ömrü Ne Kadardır (1 Yorum)

  1. 15 km gittimi motor ısındı mi çalışmıyor sogudumu çalışıyor bana Bilgi verirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler