" />

Hararet göstergesinde dalgalanma

Hararet göstergesinde dalgalanma konulu video ve açıklaması aşağıdadır:

VİDEO AÇIKLAMASI

Kontrolde yaptırmıştım geçen ustaya, şöyle bakın arkadaşlar. Açtığımız zaman şuanda bu ısı göstergesi hararet göstergesi de derler. Bakın hemen altında zaten gördüğünüz gibi şurada termometre var ve su var altında. Bakın seksen ile doksanın arasında hiçbir şekilde bakın hafif bir oynama oldu, çok hafif geri indi. Ben mi biraz pimpirikliyim yoksa?

Bakın bu göstergelerin tamamında arkadaşlar usta normal dedi, hiçbir şey yok dedi. Gösterge hafif oynama yapıyor. Onun dışında tabi ki bir sıkıntı yok. Bir de kapattıktan sonra bakalım arkadaşlar. Kapattım şuanda gördüğünüz gibi bakın şöyle tek kademe açacağım. Bakın şuanda hemen seksen derece çizgisinin hafif üzerinde böyle kaldı. Tabi bu sıcaklık düştükçe iyice aşağıya inecek. Oynama yaptı mı? Şöyle bakalım biraz daha hafif bazen oluyor. Oynama olmadı şuan. Yani zaten motor aşırı derece sıcak olduğu zaman, yükseldiği zaman bu her şekilde belli oluyor.

Arkadaşlar bu her şekilde belli oluyor. Aracınızın harareti çok önemli motor ısısını ölçen kontrol önemli. Bunların kontrollerini yaptığınız sürece inanın araçlarınız sizlere uzun yıllar hizmet verecektir. Aracınızın kontrolünü elinizden geldiği kadar yapın. Bu işi şansa bırakmayın tabi anlamak gerekiyor. Zorlamayacaksınız araçlarınızı. Mümkün mertebe araçlarınızı arkadaşlar sakin bir kullanım yaparsanız araçta sizi kesinlikle performansıyla bakımıyla geri dönüş yapacaktır. Tabi ki benim göstergelerim, kilometre saatimde hafif bir oynama oluyor. Ve bu çoğu e200’de oluyor. O hararet şeyi de genelde çoğunda oluyor.

Çünkü bu kilometreler açılmadı teller zamanla yuvalarında bir boşluk oldu. Buraya kilometre telinin girdiğini düşünün şu şekilde. Normal sıkı bir tel, sıkı bir şekilde girer çıkar. Fakat bu oynama olduysa buralarda bir boşluk kalıyor. Yani onu telin ucunda bir bölüm var o bölüm burada orada tam yuvasına oturmadığı için oynama yapıyor kenarlarında. O yüzden bunlarda göstergelerde oynama yapıyor. Ha diyeceksiniz gösterge oynama yapıyorsa biz gerçek motor sıcaklığını nasıl bileceğiz.

Motorumuz yanarsa conta yakarsa falan ne yapacağız bir ton masraf bunun altından nasıl kalkacağız. Bunlar önemli değil gösterge size sonuçta çalışıp aşağı yukarı doğru sıcaklığı veriyor. Ama bazen çok zorlandığı zaman yani çok sıcaklarda veya herhangi bir şekilde bir takım oynamalar olabiliyor. İşte kilometre saatinde kırk kilometreye çıkana kadar hafif dalgalanma veya aşırı sıcak bir motoru istop ettiğinizde seksen doksan arasında bir dalgalanma veya giderken yolda aşırı rampalarda zorladığınız zaman. İşte yüz yüz yirmi arasında ufak bir dalgalanma olabilir ama sonuçta motor bunu fan vasıtasıyla devreye girdiğinde civa teliyle onu normal doksan derecenin altına düşürüp seksen doksan arasında çıkıyorsa sorun yok.

Nasıl anlarsınız. Birçok etki olur. Etki eden faktör olur anlamanıza yardımcı olan. Sadece göstergelerle sınırlı değil bunlar arkadaşlar. Tecrübe ve dikkat çok önemli arkadaşlar. Aracınız hararet yaptığı zaman çekişten düşer gitmez her zaman ki çıktığı yerleri doğru düzgün çıkamaz bunları zaten anlarsınız. Artı koku olur, araç gitmez burada en önemlisi motor ışığı var.

Motorunuz zaten size gerektiği bakın burada onu göstereceğim şimdi size. Arkadaşlar hararet yaptığı zaman araç illa her şey şu göstergeye bağlı değildir yani. Bu yüz yirmiye de çıkabilir. Sonuçta bunlar yirmi üç yaşında bir araç. Komple bunun sıfırı yok ki bu göstergenin alıp değiştireyim. Üretimde olanlar da çok yüksek paralar istiyorlar zaten. Çıkma alsam daha mı iyi çıkacak o da belli değil. kilometre ve şu göstergede sıkıntı biraz olabiliyor. Bakın şu bölüm işte gördüğünüz gibi her zaman kontrol ettiğim arkadaşlar bu radyatör bölümüyle ilgili, suyla ilgili bölüm. Bu ışık yanar zaten sizi ikaz eder çünkü sensörler atlamıyor bu tür arızaları sıkıntıları. Ona dikkat edeceksiniz. Hareket halinde bu ışık yanıyorsa hararet ile ilgili bir problem vardır. Hemen yanındaki ışıkta çok önemli bu da yağla ilgili arkadaşlar her türlü yağla ilgili bakım değişim zamanından önce de yanar, eksiltme olduğunda da yanar, sorun olduğunda da yanar. Şu iki gösterge sizin her zaman kontrol edeceğiniz göstergelerdir. Bunlarla sağlama yapabilirsiniz.

Youtube da Harun Koçalioğlu kanalına teşekkür ederim.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın