" />

H100 mazot pompası nerede

H100 Mazot pompası bir aracın en önemli çalışma aksesuarıdır. Arıza vermesi durumunda araç çalışmaz ve yolda kalır. Araç sahiplerinin en sık karşılaştığı arıza tiplerinden birisi H100 Mazot pompası arızasıdır. Arızanın boyutu büyüdükçe arıza net olarak anlaşılmaya başlar.

H100 Mazot Pompa Arızası Belirtileri Nelerdir?

1-    Mazot pompası arızalanan aracın motoru çalışmada güçlük çeker. Sabah saatlerinde ve kış aylarında havanın soğuması ile birlikte araç marş alır fakat aracınızı çalıştırmak için gaz vermeniz gerekir.

2-    Araç çalıştıktan sonra stop edecek gibi rölantisi dalgalanır. Rölantiyi düzeltmek için gaz vermeniz gerekir. Mazot pompası arızalı olduğu zaman aracın rölantisi bozulur.

3-    Araçta tekleme ve boğulma sorunu ortaya çıkar. Ani gaz verirken kısa mesafelerde araç tekler ve araçta boğulma tarzı gaz yememe sorunları ortaya çıkar.

4-    Araç yeteri kadar hızlanamaz. Ataklığını ve atikliğini kaybeder. Performans düşüklüğü görülen araç çok yakıt tüketmeye başlar.

5-    Egzozdan siyah duman gelir. Mazot pompasının arızası yakıtta düzensizlik, araç içi yanmanın olumsuz etkilenmesi sonucu araç siyah duman çıkarmaya başlar. Duman atma sorunu için mazot pompasının kontrol edilmesi gerekir.

6-    Araç hızlanırken yüksek devre çıkarken zorlanır. Hızlı giden araç ani teklemeler yapar.

7-    Aracın yakıt miktarı azaldığı zaman mazot pompası sorunu daha belirgin görülür.

8-    Araçtan gelen ses ve gürültü artmaya başlar. Pompada meydana gelen arıza aracın içinden gelen sesin artmasına neden olur.

9-    Araç artık çok fazla yakıt tüketerek daha az mesafe kat etmeye başlar. Pompa araca yeteri kadar yakıt gönderemediğinde yanan yakıtın karışım kalitesi düşer. Yakıttan alınan enerji seviyesi düşer. Fazla yakıt tüketmenize rağmen aracınız daha az yol kat eder. Yakıt tüketimi nedensiz bir şekilde artmışsa mazot pompasında sorun olduğunu gösterir.

H10 Mazot Pompa Arızası Neden Oluşur

Dizel yakıt pompalarında bozulma daha az gerçekleşir. Ani hızlanmalar, sürekli turbonun devrede tutulması, aracın yüksek devirde kullanılması, aracın rölantiye yakın devirde hareket halinde tutulması, eskime, yıpranma gibi nedenler H100 mazot pompasının bozulmasına neden olur. Arızayı erken tespit ettiğinizde aracınız yolda kalmaz. İhmal edilen bakım sonrası ortaya çıkan sorun zamanla bütün parçaların olumsuz etkilenmesine neden olur. H100 mazot pompası sorunu aracın ömrünü kısaltır, aracın yakıt tüketim miktarını arttırır. Araç sahiplerine ağır faturalar ödetebilir. Bu yüzden araçların bakımını zamanında düzenli olarak yaptırmak gerekir.

H100 mazot pompası nerede ?

Aşağıdaki videoda  H100 mazot pompası gösterilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın