" />

Hyundai nerenin arabası

Güney Kore’nin en önemli ve köklü firmalarından birisi olan Hyundai, 1947 yılında Chung Ju-Yung tarafından kurulmuştur. Hyundai firma değil bir nevi holding olarak kurulmuştur, bünyesinde İnşaat, otomobil, gemi, sigortacılık, elektronik, lojistik gibi iş kollarını barındırmaktadır. Otomobil üretimi konusunda günümüzde dünyanın en büyük 5. şirketi konumuna gelmiş olan Hyundai Motor, holdingin bünyesinde bulunmaktadır.

Hyundai, holding olarak faliyet göstermeden önce Chung Ju-Yung tarafından küçük bir atölyede, tamir işleri üzerine çalışan bir işletme olarak kurulmuştur. 7 yıl gibi kısa bir sürede Chung işlerini büyütmüş ve Kore iç savaşı sırasında çok fazla kazanç sağlayamasada, savaş sonrası Kore’nin yapılanmasında kilit rol oynayan firmaların sahibi olmuştur.

1967 senesine gelindiğinde Hyundai Motor şirketi kurularak, araba üretimi hususunda ilk adım atılmıştır. 1967 sonrası ürettikleri otomobiller ile Kore piyasasının büyük çoğunluğunu eline geçiren Hyundai, Kia Motors şirketini de bünyesine katarak pazarın tek hakimi konumuna gelmiştir.

Hyundai’nin yalnızca otomobil üretimi alanında çalışanlarının sayısı günümüzde 90 Bin kişinin üzerinde bulunmaktadır. Hyundai’nin Kore dışında, Türkiye, Amerika, Çin ve Hindistan’da üretim faliyeti gösteren fabrikaları bulunmaktadır.

Hyundai’nin Kore’de bulunan otomobil fabrikası tek başına yılda 1,5 Milyon araç üretimi gerçekleştirebilme kapasitesi ile dünyanın en büyük araba üretim kompleksidir. Bu kompleks turistlerin gezmesi için bazı günler ziyarete açılmaktadır, Kore’de yer alan mesleki eğitim veren okullarda okuyan öğrencilerin de bu fabrikalara sık sık ziyaretleri olmaktadır.

Türkiye faaliyetlerini yürütmek üzere Kibar holding ile %50’lik kar payı üzerinden anlaşmaya varan Hyundai, Türkiye’de otomativ sektörüne önemli katkılar sağlamıştır. Hyundai, Türkiye’deki yatırımlarına farklı alanlarda da devam etmektedir. Petrokimya, lojistik gibi alanlarda da Türkiye pazarına yatırım yapmak isteyen firma bu işler için ön araştırma gerçekleştirmektedir. Hyundai, tarihi açıdan pek çok otomobil üretici firma için önemli bir yere sahiptir, Fiat markasının kendilerinin motor ve aksanları üzerinde araştırma yaparak bunları geliştirip kendi araçları için kullanmaları üzerine bu iki firma arasında pek çok dava açılmış ve sonucunda Hyundai yüklü bir tazminat almaya hak kazanmıştır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın