" />

BMW 1 Serisi ve Volvo V40 karşılaştırma

Premium C segmentinin iki ezeli rakibini değerlendireceğimiz yazımızda, öncelikle temel özelliklerine değinelim. İki modelde Hatcback kasa, 5 kapılı, Benzinli ve 997 liralık Motorlu Taşıtlar Vergisine dâhil. İki araçta otomatik şanzımanla geliyor.118i arkadan çekişli, V40 T3 ise önden çekişli bir sisteme sahip.

Hem BMW hem de Volvo kompakt premium deneyimi ve kendilerine has içerikleri sunuyor ancak her ikisinin de farklı kişilikleri var. Burada bir Alman teknolojisi ve İsveç sağlamlığı arasında kavgaya şahit oluyoruz. BMW 1 serisinde Pure 118i modeli ve Volvo V40 serisinde Inscription T3 modelini ayrıntılarla ele alacağız. Kompakt bir kalite, çok sıkı tüketim, uygun davranış ve çok fazla iç mekân kalitesi arıyorsanız, hem BMW 118i hem de Volvo V40 T3 satın alma adaylarınız arasında olmalı. Neden?

Çünkü birinci sınıf kompakt segmentinde köklü geleneğe sahip iki marka. BMW ve Volvo sportif bir görüntüye ve yeterli malzeme kalitesine sahiptir. BMW Pure 118i 175.300 TL ve Volvo V40 T3 172.655 TL satış fiyatlarına sahip. Bir sonraki raunt motor ve performansa geçelim.

Motor ve Performans

BMW 118i 1499 cc bir motoru 3 silindir ile sağlıyor ve çift turbo sayesinde destekleyerek 136 hp beygir gücü ve 220 Nm bir tork gücü elde ediyor. Volvo V40 T3 modelindeyse 1496 cc motor, 4 silindirle sağlanmış ve turbo ile desteklenerek 152 hp beygir gücü ve 250 Nm tork gücü elde ediyor. Azami devir 118i de 4400 iken Volvo V40 da 5000. Maksimum hızlar iki araçta da 210 km/s. 0’dan 100’e ulaşma süreleriyse BMW’nin modelinde 8,7 saniye, Volvo’nun modelindeyse 8,3 saniye olarak göze çarpmakta. Motor ve performans açısından bakıldığında Volvo V40 rakibine bir nebze fark ortaya koyuyor lakin aralarında uçurumlarda yok.

Yakıt Tüketimi Ve Gaz Salınımı

Yakıt tüketimlerine bakıldığında iki araçta şehir içi tüketimde 100 Km’de 7,3 litre, şehir dışı tüketimdeyse 100 Km’de 4,5 litre yakıt tüketmektedir. Co2 salınımında da BMW 119 iken Volvo ise 129’a ulaşıyor.118i’nin yakıt deposu 52 lt ve V40’ın 62 lt. Bu etapta BMW daha çevre dostuyken Volvo daha geniş yakıt deposu vaat ediyor.

Sürüş Destek Sistemleri Ve Güvenlik

Birçoğumuzun araç alırken vazgeçemediği unsurlardan biride güvenliktir. Hem Volvo V40 hem de BMW 118i, Euro NCAP güvenlik testinden tam 5 yıldız aldı ve küresel olarak mümkün olan tüm temel ve katı güvenlik unsurlarına bağlı kaldı. Birden fazla hava yastığı, ABS, Fren Yardımı ve ESP gibi temel özellikler her iki model için de ortaktır. Volvo, yaklaşmakta olan bir çarpışma durumunda şehir sınırları dâhilinde otomatik olarak fren uygulayan şimdiki Şehir Güvenliği sistemini sağlamak için bir adım daha önde ileri gidiyor. BMW, 118i ni köşe freni kontrolü ile donattı. Viraj Çekiş Freni Kontrolü (CBC) sürücüye yüksek hızda eğri bir manevra yaparken yardımcı olan aktif araç güvenlik sistemidir.

İç Mekan Özellikleri

Alman otomobil üreticisi iç mekânları daha hoş bir kabinle tasarlamayı başardı. Temel bir değişken olarak, bir veya iki özelliği kaçırdı, ancak tüm şartları korudu. Öte yandan V40, özellikleriyle gerçekten ilginç bir kabin geliştirdi. 118i, 3 Serisinden ilham alan bir kabine sahip. Tamamen siyah gösterge paneli ve deri döşemeli koltuklar sportif bir his veriyor, ancak kabinin asıl ferah hissettirmesini sağlayan büyük pencereler.

Volvo v40 iç görünüm

Volvo V40 ayrıca hatchback’teki daha büyük modellerden çevrilmiş bir düzen alıyor. Volvo otomobilleri, diğer Avrupa otomobillerine göre oldukça farklı bir konsol alıyor ve bu özelliği ile seviliyor. Entegre bilgi-eğlence ekranı bizim beğenimiz için biraz küçük geldi ve görüldüğü gibi daha büyük bir ünite olmasını isterdik. Ayrıca kabinin içinde kullanılan, deri kaplı kapı yastıklarını, gösterge panelini ve yumuşak plastikleri sevdik, bu da Volvo’nun içinde son derece şımartılmış bir his veriyor. Arka koltuk alanı 1 Serisinden daha iyi, ayrıca tavan boşluğu ve ayak boşluğu sunuyor. Bununla birlikte, V40, işleri kolaylaştıran panoramik bir sunroof ile birlikte geliyor.

Garanti Ve Yol Yardım Hizmetleri

Her iki marka da 2 yıl garanti ve 7/24 servis hizmeti vermenin yanı sıra sınırsız km mekanik garantisi sağlıyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın