" />

Geri Vites Müşürü Nerededir?

Ehliyet alırken motor eğitimi yapılıyor olsa da bu eğitimin yeterli olduğu pek söylenemez ve araç kullanmaya başlayacak kişilerin kullanacakları araç hakkında genel bilgilere sahip olmaları çıkacak arızaların nedenleri ve bunları anlamaları için gereklidir. Yeni üretilen araçlar bilgisayar donanımlıdır ve gelişmiş bir elektrik aksamına sahiptirler. Bu nedenle oluşabilecek en ufak bir kısa devre durumunda bunlarda arızaya neden olabilmektedir. Geri vites müşürü de elektirik aksamına bağlıdır ve bu parça hakkında bilgi sahibi olunması oluşacak arızanın fark edilmesi açısından gereklidir. Peki geri vites müşürü nerededir diye bir soru sorulabilir. Geri vites müşürü vites kutusunun içinde yer almaktadır ve vites kutusu da motora yakın bir yerde ve aracın alt kısmındadır.

Geri Vites Müşürü Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç geri vitese alındığında bunu aracın arkasında olan kişi ve diğer araçlara bildirme amacı ile beyaz ışışğın yanmasını sağlayan geri vites müşürü arıza yaptığında bu ışık yanmaz. Bu durumda geri vites müşürünün değişmesi gerekmektedir. Her marka aracın geri vites müşürü farklıdır ve bunun için servisinde değiştirilmesi gerekir. Bu çok fazla arıza yapan bir parça olmasa da elektronik sisteme bağlı olduğu için oluşacak kısa devrelerden etkilenerek arıza yapabilir ve arıza yaptığında mutlaka değiştirilmesi gerekir.

Geri Vites Müşürü Nasıl Değiştirilir?

Geri vites müşürünün değiştirilmesini kişinin araba tamirine merakı ve yeterli imkanı yoksa kendi başına yapması pek mümkün olmaz. Çünkü geri vites müşürü aracın alt kısmında olduğu için lifte çıkarılması gerekmektedir. Lifte çıkartılan aracın altına girilmekte ve buradan vites kutusuna ulaşıldıktan sonra arızalı parça değiştirilir. Aracın geri vitese geçildiğinde arkasında yanması gereken ışıklar yanmadığında bu mutlaka geri vites müşürü arızasını göstermez. Elektrik aksamına bağlı olduğu için müşüre giden kablolarda oksitlenme ve yanma olmuş olabilir. Bu durumda değişmesi gereken kablolardır. Geri vites müşürü arızasının nerden kaynaklandığının tespiti aracın servise götürülmesi ile anlaşılacak ve gerekli değişimler yapılarak araçta ki arıza giderilecektir.

Daha fazla bilgi için linke tıklayınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın