" />

Geri vites müşürü nasıl temizlenir, nasıl değiştirilir

Aracı geri vitese taktığımız zaman aracın arkasında bulunan geri vites lambalarının yanmasını sağlar. Geri vites müşürü elektrik montajı grubuna girer. Bu parça şanzıman üstünde yer almakta ve sensörler vasıtasıyla aydınlatma grubuna bağlanmaktadır.

Fiat fiorino geri vites müşürü değiştirme

Geri vites lambaları yanmayan Fiat fiorino araçta sorunun lambada mı yoksa geri vites müşüründe mi olduğunu anlamak için geri vites soketi sökülerek aşağıdaki videoda anlatıldığı gibi bir kablonun + ve – uçları değdirilir. Geri vites lambası yanıyorsa geri vites müşürü arızalı demektir, lamba hala yanmıyorsa lamba patlak demektir.

Aşağıdaki videoda anlatılan örnekte geri vites müşürü devre dışı bırakıldıktan sonra kablo ile temas ettirildiğinde lambalar yandı. Bu durumda geri vites müşürü arızalıdır ve değişmesi gerekir.

Fiat Fiorinoda geri vites müşürü şanzımanın hemen ön tarafındadır, aracın altına eğilip baksanız görebilirsiniz. Değiştirme işlemi aşağıdaki videoda anlatılmaktadır.

Laguna geri vites müşürü temizleme

Geri vites lambası yanmıyorsa, cılız yanıyorsa veya bazen yanıp bazen yanmıyorsa geri vites müşürü arızalı olabilir veya bağlantı yerleri oksitlenmiş olabilir.

Bu parçanın maliyeti yüksek değildir, değiştirilmesi veya temizlenmesi de zor değildir. Bu konuda sürücüleri en çok zorlayan şey geri vites müşürünün nerede olduğu ve o parçaya nasıl ulaşılacağıdır.

Renault Laguna araçlarda geri vites müşürüne ulaşmak için aracı kriko ile kaldırıp aşağıdaki videoda anlatıldığı şekilde tekerleği söküp davlumbazı da sökmeniz gerekir. Bu işlem yarım saat sürmektedir.

Araç içindeki birçok parçayı temizlemek için balata spreyi kullanılmaktadır. Balata fiyatı 10 TL civarında olan fakat fonksiyonu çok fazla olan bir temizleme aracıdır.

Balata spreyini geri vites müşürünün erkek ve dişisine sıkarak bezle silmek 2 dakika sürmektedir.

Geri vites müşürüne bağlanan kabloyu takip ederek aküye bağlanan röleye ulaşılır. Röleye bağlanan kısım oksitlenmiş ise buraya da balata spreyi sıkılır ve zımpara ile temizlenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın