" />

Araç muayenesinde nelere bakılıyor

Araç muayenesinde nelere bakılıyor bilirseniz muayene dönemini daha kolay atlatabilirsiniz. Muayene istasyonuna gittiğinizde evvela aracın kendine bakılır. Sizin götürdüğünüz araç ile tescil bilgilerindeki veriler karşılaştırılır. Şasi numarası, yakıt tipi, koltuk sayısı gibi veriler karşılaştırılır. Elektronik ortamda tüm bu bilgiler mevcuttur.

Motor kaputunun kilit mekanizmaları sağlam mı diye bakılır, ayrıca kaputun altına da bakılır.

Frenler kontrol edilir. Ana fren merkez silindiri, fren kuvvetlendiricisi ve fren hidroliği seviyesi kontrol edilir.

Motor havuzu içerisinde bulunan hortumlara bakılır.

Akü ve akü bağlantıları kontrol edilir.

Aracın elektrik tesisatına bakılır, yalıtım sıvılarının seviyelerine bakılır, sızdırmazlığına bakılır.

Yağ ve yakıt kaçağı var mı kontrol edilir.

Amortisör bağlantı kulelerine bakılır.

Lastiklere bakılır. Diş derinliği binek araçlarda en az 1.6 mm olmalıdır, buna bakılır. Ayrıca lastikler aracın tipine uygun olmalı, fazla yıpranmış olmamalı, genel görünümü kötü olmamalıdır.

Araçta bulundurulması gereken bazı malzemeler vardır. Bu malzemelerin son kullanma tarihleri dolmamış ve kullanılabilir durumda olmalıdır. Bu malzemeler, stepne, ilk yardım çantası, üçgen reflektörleri ve yangın tüpüdür.

Camlar kontrol edilir. Çatlak durumuna ve sağlamlığına bakılır. Film var mı kontrol edilir. Aracın içine geçilirken kapılar ve kilitlerin durumu kontrol edilir.

Fren test cihazı ile fren sisteminin kontrolünde ön aks fren sistemi sol ve sağ tekerleklerin fren kuvvet değerleri kontrol edilir. Servis freni için iki tekerlek arasındaki fren kuvveti farkı en fazla % 30 olabilir.  Aynı anda ön aks fren kuvvet değerleri kontrol edilir. Ön aksta yapılan tüm kontroller arka aksta da yapılır. Fren verimi de en az % 50 olmalıdır. El freni kontrolü de yapılır. Ayrıca fren disklerinde eğiklik veya salgı da olmamalıdır.

Araç içinde şoför koltuğunun sabitliği ve emniyet kemerlerinin durumu kontrol edilir.  Araç görüşü ile ilgili kontroller yapılır.  Camlar, silecekler, silecek suyu, kalorifer,  korna,  yan ve dikiz aynaları kontrol edilir.

Aydınlatma sisteminin ve kontrol göstergelerinin çalışır durumunda olduğuna dikkat edilir. Kilometre göstergesi kontrol edilir ve kilometre bilgisi kaydedilir. Son olarak direksiyon kilidi, debriyaj ve fren pedal lastikleri kontrol edilir.

Aracın alt kısmında sıvı, yağ ve yakıt kaçakları, egzoz, ön ve arka aksların süspansiyon sistemi, fren sistemi, hortumlar, rekorlar, kablolar kontrol edilir. Paslanma, sızıntı ve hasar olup olmadığına bakılır.

Karoseri ve taşıyıcı parçalarının durumuna da bakılır. Aracın ön aksı kriko ile kaldırılır. Tekerlek rulman boşlukları, rot başı ve rotil bağlantıları kontrol edilir. Aynı anda lastiklerin ve jantların sağlamlığı ve hasar durumlarının kontrolü yapılır.

Süspansiyon sisteminin parçaları olan amortisörler ve yaylar kontrol edilir. Fren sisteminde de fren hortumları, fren pabuçları ve fren diskleri kontrol edilir. Egzoz sistemi ve katalitik konvertör kontrol edilir. Bağlantıları, egzoz boruları ve susturucuları kontrol edilir. Herhangi bir gaz kaçırma olup olmadığı kontrol edilir.

Arka aksta da ön akstaki gibi tekerlek boşlukları, lastik ve jant, süspansiyon sistemi, fren hortumları ve parçaları kontrol edilir. Ayrıca transmisyon ve diferansiyalde de sıvı kaçağı olup olmadığına bakılır. Araçta varsa fren limitörü de kontrol edilir. Aydınlatmalar trafikte güvenle seyahat etmek için görme ve görülme açısından çok önemlidir. Bu sebeple kısa, uzun ve varsa sis farlarının ayarları kontrol edilir.

Araç muayenesi sonrasında aracınızın durumunu gösteren bir rapor araç sahiplerine sunulur. Hafif kusurlu ya da kusursuzsa muayene tamamlanır.  Ağır kusurlu ya da emniyetsiz olarak rapor edilmişse en geç 1 ay içinde aynı istasyonda ücretsiz muayene tekrarına gelinmesi gerekir.

Yukarıda teferruatlı şekilde anlatıldığı üzere muayenede neredeyse aracın her parçasına bakılır. Ancak bunlar hepsi tamam olsa bile muayeneye gelmeden önce yapmanız gereken bazı şeyler vardır. Bunu aşağıdaki yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Araç muayenesine gitmeden önce yapılması gerekenler

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 11 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın