" />

Otomobillerin Süper Kahramanı: Aks Körüğü Nedir?

Aks araçların döndürme hareketini ileten çelik mile verilen isimdir. Aks kafası adı verilen bölümde özel gres yağı bulunur. Bu yağın dışarı çıkmasını engelleyen mekanizma ise aks körüğü olarak adlandırılır. Aks körüğü esnek kauçuk bir malzemeden üretilir ve hareket halinde olan dinamik bir parçadır. Aks körükleri aksın eklem noktalarında yer alır. Aksın iç ve dış kısımlarında bulunur. Aks mafsallarının toz ve pisliğe maruz kalmasını engelleyerek dışarıdan gelebilecek çeşitli yabancı maddelerin rulmanlara girişini önler, gres yağının yağlama yaparak görevini gerçekleştirmesini, mekanizmayı yağlı tutmasını sağlar ve yağın da dışarı akmasının önüne geçer. Yani araç içerisinde koruyucu göreve sahip bir mekanizma olduğunu söyleyebiliriz.

Aks Körüğü

Aks Körüğü Hangi Durumlarda Zarar Görür, Neden Arızalanır?

Aks körüğü plastik kauçuk bir malzemeden oluşur. Hammaddesi lastik olduğu için zaman içerisinde aşınması oldukça olağandır. Aksların koruyucu parçaları diyebileceğiniz aks körükleri zaman içerisinde sıcak soğuk ısı farklarından kaynaklı çatlakların oluşması ve bu çatlakların zamanında fark edilmeyip yırtıklara dönüşmesi, yüksek hızda araç kullanımı, su ve çamur gibi dış faktörlerden kaynaklı aşınmalar, araçta aşırı yük olması, aracın darbelere maruz kalması, hatalı montaj yapılması gibi nedenlerle deforme olabilmekte ve işlevini kaybetmektedir.

Aks Körüğü

Arıza Nasıl Anlaşılır?

Aks körüğünde hız, darbe, aşırı yük gibi çeşitli nedenlerle çatlak oluşabilir. Eğer kontroller esnasında fark edilmeyen bir çatlak mevcutsa bu zamanla yırtığa dönüşebilir ve aks körüğü görevini gerçekleştiremez. Körükteki yırtık, gres yağının dışarı akmasına, yağın dışarı akması ise aks kafasının aşınmasına neden olur. Böylece aks kafası diye tabir edilen bölüm zamanla kirlenir ve rulmanlarına toz kaçabilir. Bu durum aks kafasının daha çabuk bozulmasına neden olur. Bir zincir şeklinde birbirine bağlı olan bu sitemdeki arıza görüldüğü gibi birbirini tetikler niteliktedir. Şimdi, bozuk ya da yırtılmış bir aks körüğü araç içerisinde ne tür belirtilerin görülmesine neden olur, gelin sıralayalım:

  • Tekerleklerde titreme hissedilmesi
  • Ön tekerleklerde titreşim hissedilmesi
  • Çekiş sorunları yaşanması
  • Düşük hızda manevra yapıldığında tıkırtı sesi gelmesi
  • Düşük hızda manevra esnasında metalin metale değme sesinin fark edilmesi
  • Eşit düzeyde olmayan lastik aşınması görülmesi

Aks Körüğünü Korumanın Yolları

Motorlu araçlarda yapılan dönme hareketini tekerleklere yollayan aks, araç için ne kadar önemliyse onu muhafaza etmekle görevli olan aks körüğünü korumak da aynı oranda önem taşır. Aks körüğü yol ile sürekli temas halinde olan bir parçadır. Bu yüzden araç kullanımı esnasında daha dikkatli olunması, darbelere karşı daha dikkatli bir sürüş gerçekleştirilmesi ile aks körüğünü koruyabilirsiniz.

Bunun yanı sıra direksiyonu tam tur sağ ya da sola çevirdiğinizde bu parçanın yüksek seviyede gergin hale gelmesine neden olursunuz. Bu manevraları daha sakin yaparak da aks körüğünü koruyabilirsiniz. Aracınızı kullanırken hız yapmaktan kaçınarak, çamurlara ve su birikintilerine, kaldırım taşlarına, yoldaki nesnelere dikkat ederek bu parçanın ömrünü uzatmış olursunuz. Aracınızın tekerlerini kaldırım taşlarına çok fazla temas ettirmemeye özen gösterin.

Ayrıca aşırı yük hem aks hem de körük için zorlayıcı bir etmen. Aşırı yükten kaçınarak da bu konuda bir önlem almış olacaksınız. Aks körüğünün aksı koruyan bir parça olduğunu düşünürsek, bu önemli parçayı düzenli aralıklarla kontrol ettirerek ileride yaşanacak bir aks arızasının da önüne geçmiş ve böylece ileriye dönük maliyetli arızaları da önlemiş olacaksınız. Bu ise hem kendinizi hem de aracınızı korumanız anlamına geliyor.

Siz de aracınızın bakım ve tamiri konusunda size en yakın lokasyonda yer alan en uygun servisi bulmak ve aks körüğü için en iyi fiyat teklifini almak istiyorsanız hemen Türkiye’nin online en büyük sanayi sitesi Otolye’yi ziyaret edin. Güvenilir, pratik ve kaliteli hizmete Otolye.com ile kolayca ulaşın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Mayıs 2021

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın