" />

Yakıt içerisinde toz su veya pislik varsa motor nasıl çalışır

Geçen sene ehliyet sınavında yakıt içerisinde toz su veya pislik varsa motor nasıl çalışır şeklinde bir soru çıkmıştı. Ehliyet sınavında sorulan bu tür soruların cevabını bilmek sadece sınavı geçmeyi sağlamaz aynı zamanda genel araç problemleri hakkında bilgi sahibi olmayı sağlar.

Sürücüler bir süre araç kullandıktan sonra “Bu araç neden fazla yakıyor”, “ Araç neden silkeliyor, tekliyor veya kendi kendine stop ediyor”, “Rölantide neden dalgalanma yapıyor” veya “Gaza basıyorum ama neden araç hızlanmıyor” gibi sorular sormaya başlayacaktır.

Sürücüler ehliyet sınavlarına hazırlanırken aslında bazı basit ve genel soruların cevaplarını da öğrenmiş olmaktadır. Kurslarda öğretilen bilgiler bir zaman sürücünün işine yarayacaktır. Bu nedenle kurs sürecini bir formalite olarak görmemek gerekir.

Bu makalemde “Yakıt içerisinde toz su veya pislik varsa motor nasıl çalışır” sorusunun cevabını ayrıntılı şekilde vermeye çalışacağım. Çünkü sonraki ehliyet sınavlarında da bu soruya benzer sorular gelecektir.

Sorunun cevap şıkları şu şekildeydi:

A)Rölantide

B)Yüksek devirde

C)Zengin  karışımla

D)Düzensiz, tekleyerek

 

Şimdi şıkları gözden geçirelim:

A)Rölantide şıkkı doğru cevap değildir. Peki rölanti ne demek ?

Rölanti motorun çalışır durumda olması ama araca motor tarafından güç verilmeme halidir. Aracı rölantiye almak için vitesteyken debriyaja basıp boşa almak gerekir. Araç boşta iken rölantide çalışır. Rölanti devri genellikle 500-1000 arasındadır. Aracı rölantiye alma ile yakıtın kirli olması arasında bir bağlantı bulunmamaktadır.

B)Yüksek devirde şıkkı doğru cevap değildir. Peki yüksek devir ne demek ?

Motordaki pistonlar dairesel devir ve dönme hareketi yapmaktadır. Pistonları krank mili hareket ettirir. Krank milinin bir dakikada yaptığı dönme sayısına motor devri denir. Gaza yüklenince motor devri yükselir. Aracı yüksek devirde kullanmak yakıt harcamasını artıracağı için devir yükselince vites büyütmek gerekir. Yakıt içinde su, toz veya kir bulunması ile aracın devrinin yükselmesi arasında bir bağlantı bulunmamaktadır.

C)Zengin  karışımla şıkkı doğru cevap değildir. Peki zengin karışım ne demek ?

Motorun çalışması için yanma odasında hava ile yakıtın bir araya gelmesi gerekir. Bu karışım ateşlenince yanma oluşur ve aracın hareketi için gerekli güç elde edilir. Hava yakıt karışımının bir oranı vardır. Eğer bu karışımda yakıt oranı normalden daha yüksek ise buna zengin karışım denir. Zengin karışım halinde yakıt harcaması artacaktır. Yakıtta pislik veya su olunca bu hava yakıt karışımını zengin hale getirmeyecektir.

D) Düzensiz, tekleyerek şıkkı doğru cevaptır. Peki teklemenin sebebi nedir ?

Motorda yanmanın gerçekleşebilmesi için uygun hava/yakıt karışımına ihtiyaç vardır. Yakıtın içerisinde su, toz veya kir olursa yanma düzensiz gerçekleşecek, bu da aracın düzensiz çalışmasına, tekleme yapmasına yol açacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın