" />

Volkswagen Otomatik Şanzıman Arızaları

Otomobil sektöründe üretmiş olduğu araçlar ile sağlam bir yer edinme şansını yakalamış olan Volkswagen özellikle konfor ve hız açısından başarılı olan modelleri bu sektöre kazandırmıştır. Bu başarısını araçlarında sağlamış olduğu bir avantaj sayesinde başarmış olan Volkswagen özellikle şanzıman üzerine çok düşmüş ve bu sayede başarıyı yakalamıştır.

Genel olarak Volkswagen yeni nesil araçlarında ileri teknolojiye düzeyine sahip şanzımanları kullanmıştır. Otomatik bir düzeneğe sahip olan bu şanzımanlar hem daha fazla hızı hem daha düşük yakıt tüketimi ve hem de daha konforlu bir sürüş deneyimini kullanıcılarına sunmaktadır. Bu derece önemli bir etkiye sahip olan Volkswagen şanzımanların ne yazık ki bazı arızalar ile karşılaşmaları mümkün olabilmektedir.

Otomatik Vites Arızaları

Otomatik vites, manuel vitese nazaran kendi algılayıcıları ve elektronik ve hidrolik bir beyin sayesinde vites geçişlerini yönetmektedir. Genel olarak uygun tork ve devir miktarına gelince bu vites geçişleri hidrolik bir piston ile gerçekleştirilmektedir. Kimi zaman bu kontrol ünitesinde meydana gelen arızalar vites atımını etkileyebilmekte ya da aksatabilmektedir. Bu amaçla otomatik viteslerde gözükebilecek arızaların kaynaklandığı nedenlerden birisi bu noktalar olmaktadır.

Yine otomatik şanzımanlarda hidrolik piston sayesinde kavramalar bir diski sıkıştırmakta ve bu sıkışma ile devir sayısı motordan tekerleklere aktarılmaktadır. İşte bu noktada sıkışma olan bölgelerdeki aşınmalardan dolayı yeterli transmisyon iletim oranı sağlanamamakta ve bu durumda yine bir arıza çıkış durumu söz konusu olabilmektedir.

Konu ile ilgili yazılar:

Şanzıman yağ kaçağı tamiri

Triptonik şanzıman arızaları

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın