" />

Krank sensörü yakıtı etkiler mi ?

Kısaca krank sensörü olarak ifade edilen parça Krank Mili Konum Sensörüdür. Krank sensörü motor krank milinin konumunu algılayıp Elektrik Kontrol Ünitesi (ECU) ne ileten sensördür. Peki bu sensörden kaynaklı sorunlar yakıtı etkiler mi ?

Krank Mili Konum Sensörü ne işe yarar ?

  • Güç Aktarma Kontrol Modülü (PCM) ateşlemenin ne zaman ve hangi silindirde olacağını belirlemek için krank mili konum sensöründen gelen sinyali kullanmaktadır.
  • Krank Mili Konum Sensöründen gelen sinyal, silindirlerden herhangi birinin yanlış çalışıp çalışmadığını izlemek için de kullanılmaktadır.
  • Otomatik şanzımanlı araçlarda Krank Mili Konum Sensöründen gelen veriler vites değişimini belirlemede kullanılır.
  • Sensörden sinyal gelmediği takdirde ateşleme olmayacak ve yakıt enjektörleri çalışmayacaktır.

Krank sensörü arızası nasıl anlaşılır ?

Krank sensörü arızalı olmasa dahi, bağlantı soketi gevşemiş veya kirlenmiş olabilir. Kablolarda kısa devre veya kopma meydana gelmiş olabilir.

Araçta, krank sensöründe, bağlantı soketinde veya kablolarında bir sorun olursa aşağıdaki sorunlar yaşanır:

  • Marş basar araba çalışmaz
  • Bazen seyir halindeyken stop eder
  • Araç zor çalışır, bazen çalışır, bazen hiç çalışmaz
  • Krank sensörü arızalıysa bazı modellerde araç arıza modunda çalışır. (Motor arıza lambası yanar)

Krank sensörü arızasında motor arıza lambası yanması muhtemeldir. Arızanın krank sensörü ile alakalı olup olmadığını anlamak için arıza teşhis cihazı ile tarama yapılır. Taramada P0335, P0336, P0337, P0338, P0339 arıza kodlarından biri görünüyorsa krank sensörü ile alakalı bir sorun vardır.

Krank sensörü yakıtı etkiler mi ?

Krank sensörü bozuksa araç çalışmayacağı için yakıta etkisi olmayacaktır. Bazı araçlarda motor arıza lambasını yakmak suretiyle araç arıza modunda ve düşük performans/fazla yakıt harcaması ile çalışmaya devam eder. Dolayısıyla araç fazla yakıt harcamaya başladıysa bu aracın arıza modunda çalışmasıyla alakalıdır.

Arıza moduna geçen otomobil tasarruf ve konfordan taviz vererek aracın yolda kalmaması için fazla yakıt harcamayı göze alarak ve ihtiyati tedbir olarak fazla hıza izin vermeyerek çalışır durumda kalır. Sürücüyü bu konuda uyarmak için de motor arıza lambası yanar.

Krank sensörü nerededir ?

Krank sensörü bazı araçlarda (Örneğin Ford modellerinde) krank kasnağının hemen arkasında bulunan dişli üzerinde bulunabilir. Bazı araçlarda (Örneğin Renault ve Mercedes modellerinde) volan dişlisinin arka tarafında bulunan bir dişli üzerinde bulunur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın