Triger Zincir Değişimi Nasıl Anlaşılır

Triger kayışı, krank mili ve eksantirik milini birbirine bağlayarak senkronize çalışmasını sağlar. Böylelikle emme ve egzoz subapları birlikte çalışır. Bir taraftan motora oksijen girerken diğer taraftan motordaki egzoz gazı yani yanmış gaz dışarı atılır.
Bu sistem genellikle kayış olarak kullanılmıştır, ancak yeni model araçlar zincirli sisteme geçmektedir. Kayış sisteminin dezavantajı ne zaman kopacağını bilememekle birlikte, koptuğu anda anlamayıp yola devam etmeye çalışmanız halinde motor bloğunda çatlama veya millerin kitlenmesi gibi büyük sorunlara yol açmasıdır.

Triger Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Triger değişim süreleri, üretici firma tarafından belirlenir 60.000 – 80.000 – 100.000 – 120.000 kilometrelerde değişim tavsiye edilir, sıklıkla 80.000 kilometrede değişim yapılması gerektiği görülür.
Triger kayış ise kauçuk malzemedeki yıpranmadan dolayı dört veya beş yılda bir değişim yapılması da öngörülebilir. Zincir trigerlerde böyle bir durum söz konusu değildir.

Triger Değişimi Nasıl Yapılır?

Triger kayışı değişimi toplu olarak ve orijinal malzemeyle yapılmalıdır. Sistem içerisindeki bazı parçalar eski bazı parçalar yeni olursa, motorun çalışma prensibine aykırı gaz giriş çıkışları olacağı için motor ömründe kısalmalar ve performansta düşüşler olabilir. Bu nedenle, triger kayışınız değişirken aracınızın başında bulunmanızı tavsiye ederiz.
Değişim işlemi yaklaşık 3 – 4 saat sürer, kayışın olduğu taraftaki lastik sökülür, varsa kayış muhafaza sökülür. Kayış kasnak vidaları gevşetilir, devir daim pompası sökülür. Devir daim pompası, kayış kasnağı ve triger kayışı yenileriyle değiştirildikten sonra, kayışın sertlik ayarı yapılır. Gerginlik ayarı sistemin doğru çalışması için en önemli husustur bu nedenle tecrübeli kişiler tarafından yapılması önerilir. Aracınız için verilen referans değerin yakalanabilmesi için, güç ölçer kullanılmasıyla milimetrik ayar yapılabilir. Zira araç katologlarında kayışın bir santimetre esnemesi için ne kadar güç uygulanması gerektiği yazmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın