" />

Acura nerenin arabası

Acura, Japonya ve dünyanın sayılı araba üreticilerinden birisi olan Honda firmasına bağlı bir markadır. Honda, 1986 yılında Acura’yı kurarken, standart otomabillerinden farklı olarak, Ferrari, Porche gibi markalar ile yarışabilecek lüks araçlar üretmeyi amaçladı. Acura markası yalnızca Amerika, Kanada ve Hong Kong’da satış yapılmak üzere sayılı araba üretimi yapmaya karar verdi. Acura’nın verdiği bu karar lüks otomobil pazarında en büyük paya sahip ülkeler olması nedeniyle şaşırtıcı değildi.

Acura markası 2004 yılı itibariyle ilk Meksika daha sonra 2006 senesinde Çin’de lansman gerçekleştirerek farklı pazarlara açıldı ve günümüzde dünya genelinde lüks araç satan bir marka haline geldi. Markanın yeni pazarlar arama niyetinin altında beklenen cirolardan çok daha fazlasının ilk girilen pazarlardan elde edilmesi yatmaktadır.

Acura aynı zamanda ilk Japon lüks araba markası olmasıyla dikkatleri üzerine çekti. Japonya’nın sağlam ve kaliteli araçları hali hazırda tercih sebebiyken bir de yanına “lüks” ibaresi geldiğinde gelir seviyesi yüksek pek çok insan bu araçları satın almayı tercih etti.

Acura ile lüks araç piyasasında yakalanan başarının ardından diğer Japon otomobil üreticisi firmalardan Nissan ve Toyota’da lüks araç piyasasına girerek rekabeti kızıştıran Japon firmaları oldu. Bu gelişmeler olurken benzer zamanlarda Acura ABD’de en lüks araç üreticisi seçilerek rakiplerine oldukça büyük fark attı ve piyasaya ilk giren Japon firması olmanın meyvelerini yemeye devam etti ve günümüzde hala devam etmektedir.

1986 yılında ilk olarak Amerika üzerinden piyasaya sürdüğü Legend, Coupe, Sedan ve Integra modelleriyle oldukça büyük beğeni toplayan firmanın Legend modeli 1991 senesinde Amerika’da, en iyi ithal araç ödülünü almaya hak kazandı. 2001 senesine gelindiğinde firma pazarda daha çok tutulmak ve lüks araba pazar payının büyük bir kısmını eline geçirmek için yeni nesil teknoloji ürünü olan MDX modelini tanıttı ve tanıttığı yıl, en iyi spor araba ödülünü kazandı. 2004 senesinde Acura istediğini başardı ve o yıl piyasaları kasıp kavuran, en çok satın alınan lüks spor araba olan, Acura TL’yi piyasaya sürdü ve büyük kazançlar elde etti.

Günümüzde yeni modelleri ile büyük pazarlarda yine en çok satın alınan lüks araçların üreticisi olan Acura, yeni pazarlara açılma gayesi ile gün geçtikçe büyümekte olan bir otomobil firmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın