Opel EGR Valf Arızası Nasıl Anlaşılır

EGR Valfi Nedir?

EGR valfi motor bölmesinde egzoz gazı devridaim işlemine kumanda etmek için kullanılır. EGR sistemi firmalara göre farklılıklar gösterse de genellikle iki valf ve bir EGR soğutucudan oluşur. EGR sistemi motora giren temiz havanın düşük miktarda yanmış egzoz gazı ile karışmasını sağlayarak motorun yanma odasında yanma sıcaklığını ve fazla oksijen miktarını azaltır. Modern motorlarda EGR hem motorun emme gücünü azaltmak için hem de atık gazın belirli sürüş durumlarında yanmaya olan olumlu etkisinnden faydalanmak için kullanılır.

EGR Valf Arızası Nasıl Anlaşılır?

Sürüş sırasında araç motorunda olağandışı olarak beklenmedik sarsıntılar yaşanması ya da motorun hiç çalışmaması. Aracın beklenenden yüksek yakıt tüketimi. Seyir halinde aracın çekiş gücünün düşmesi veya egzozdan siyah duman gelmeye başlaması.Yanma odalarında yanmamış oksjieni kullanılabilir hale getirmesi nedeniyle araç performansını yükselten EGR valfi, kirlenmesi ya da arızalanması halinde, sürüş sırasında araç gaz pedalından ayağın çekilmesiyle birlikte motorda teklemeye neden olabilir.

Opel ve Kronik EGR Valfi Arızası

Opel marka araç kullanıcıları EGR valfinin sürekli tıkandığından ve temizletmek zorunda kaldıklarından dert yakınmaktalar, EGR valfinin sık sık sorun yaratmasının asıl nedeni fabrika çıkışlı EGR valfinin kendisidir. Bu duruma Opel markasında sık sık rastlanır. Temizlik sonrası bir süre düzgün çalışmasına rağmen valfin elektronik yapısında oluşan yaşlanma nedeniyle sıklıkla tıkanmaktadır. Bu problemin kalıcı çözümü EGR valfini söküp motorda takılı olan hazne iyice temizlenip Valfi takmadan motoru yüksek devirde çalıştırarak haznedeki birikim ve kurumların atılması sonrasında yeni bir valf takmaktır.

EGR Valfi Nasıl Temizlenir

EGR Valfi, temizliği yapmak için sökme işlemi büyük bir özenle yapılmalıdır. Sökme işlemi sırasında EGR sisteminde boşluk oluşmasına sebep olabilecek hareketler, valfin hava alışverişi sırasında kaçak yapmasına ve motor yanma odalarındaki oksijen oranının hatalı olmasına sebep olur.
EGR Valfi, dikkatlice söküldükten sonra, fırça yardımıyla genel olarak kurumlar temizlenir. Daha sonra Carbon Clean yöntemiyle veya farklı yöntemlerle sıvılı temizlik yapılır. Ardından motor haznesinin temizliği kuru olarak yapılır. Motor hazne kısmında çıkmayan kurumlar varsa motor çalıştırılır ısınması beklenmeden yüksek devirde 30 saniye veya bir dakika kadar çalıştırılır. Ardından motor stop edilir, EGR Valfi yerine monte edilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Opel EGR Valf Arızası Nasıl Anlaşılır (1 Yorum)

  1. Opel Astra h sedan 2012 benzin hava soğukken – derecelerde araç normal olarak çalışıyor 1 dk kadar bekleyip hareket ediyorum ve araç gaz yemiyor boğulup stop ediyor yardım ederseniz sevinirim teşekkürler.