" />

Tata araba nerede üretiliyor

Otomotiv sektörünün farklı markaları arasında yer alan Tata son yıllarda adından sıkça söz ettirmeyi başarmıştır. Sahip olduğu teknoloji ve üretim tesisleriyle dünyanın en büyük otomotiv firmaları arasında yer alan Tata Hindistan meşeli bir markadır. Sektörün içerisine ilk olarak 1945 yılında merhaba diyen marka ülkenin en büyük otomotiv üreticisi olma unvanına sahiptir.

Şirketi tüm dünyada lider yapan diğer özellikleriyse kamyon üretiminde dördüncü ve otobüs üretiminde ikinci firması olarak göz doldurmaktadır. Üretimleri bakımından genellikle ticari araçlarıyla ön plana çıkan marka son yıllarda sektörün içerisinden pay elde etmek için otomobil üretimine de geçiş yapmıştır. Markanın ülkemizde bir dönem satışa sunduğu otomobil modelinin dışında şimdilerde sadece ticari sınıfta yer alan XT kamyonet ve Xenon pick-up modelleriyle varlığını göstermektedir. Asya, Afrika ve diğer kıtalarda ticari ve otomobil modelleriyle bilinen marka üretimlerinin büyük bir kısmını Hindistan da gerçekleştirmektedir.

Tata araba nerede üretiliyor

Tata otomotiv üreticisi olarak ürünlerinin büyük bir kısmını Avrupa, Orta Doğu, Afrika, Güney Doğu Asya, Güney Amerika ve Güney Asya gibi ülkelere pazarlarken, şirketin yapmış olduğu anlaşma gereği Kenya, Rusya, Sengal, Ukrayna, Bangladeş ve Malezya gibi ülkelerde hem bayilik hem de araç montajına yönelik faaliyetleri vardır.

Modern teknolojiyi yakından takip eden marka özellikle gerçekleştirmiş olduğu başarıların büyük bir bölümünü Ar-Ge çalışmalarına vermiş olduğu yatırımlar karşısında almaktadır. Tasarlanıp piyasaya sürülecek olan araçların motor ve araç aksamlarının her biri ciddi testlerden geçtikten sonra piyasaya sürülmesi markanın elde ettiği başarıda önemli bir pay sahibidir.

Ülkemizde varlığını sürdürme noktasında iddialı modelleriyle ön plana çıkamasa da artık otomotiv sektöründe üretim yapan bir firma olarak kabul görmektedir. Halen birçok kişi Tata markasını Çin üretimi sanması da bu işin bir başka cilvesidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın