" />

Renault Kangoo ikaz lambaları

Renault Kangoo nun 2008 ve sonraki modellerinde bulunan gösterge paneli ikaz lambaları ve anlamları aşağıda yer almaktadır. İkaz lambaları genellikle kontak açıldığında yanar ve sistemin düzgün çalıştığı kontrol edilince birkaç saniye içinde söner. Sönmezse, yanık kalırsa bu uyarı dikkate alınmalıdır.

Motor arıza lambası

Motor arıza lambası

Bazıları bu sembolü musluğa benzetirler. Sadece Renault Kangoo da değil diğer marka ve modellerin gösterge panelinde bu sembole çok benzer şekilde motor arıza lambası sembolleri bulunur. Kontağı açtığınızda bu lamba sadece birkaç saniyeliğine yanık kalır. Eğer devamlı yanıyorsa veya yanıp sönüyorsa aracınız kendini korumaya alacak ve belli bir hızın üzerine çıkmayacaktır.

Renault Kangoo aracınızda motor arıza lambası yanarsa muhtemelen başka bir sembol daha yanabilir. Diğer lamba arızanın kaynağı konusunda fikir verecektir. Sadece motor arıza lambası da yanabilir.

Motor arıza lambası ile birlikte STOP yazan lamba da yanıyorsa sürücünün aracını durdurup servis çağırması gerekir. Eğer tek başına motor arıza lambası aracı kullanmaya devam etmekte mahsur yoktur. Araçta belirgin performans kaybı olabilir ama yine de kullanılabilir durumdadır.

Renault Kangoo da motor arıza lambasının neden yandığını öğrenmek için arıza teşhis cihazı ile tarama yapmak gerekir. Aracın beyni bir sorun olduğunda arıza veya sorunla alakalı bir kod üretmektedir. Bu kod sorunun muhtemel sebebini bulmaya yardımcı olur.

Renault Kangoo da motor arıza lambasının yanmasının olası sebepleri;

Araçtaki sensörlerden birinin, bozulmuş, yanlış veri üretiyor, kirlendiği için veri üretemiyor, kablosunda temassızlık/kısa devre için beyne gitmiyor olması,

Motorun çalışmasını etkileyecek derecede bir parçada sorun olması, (sensörlerden gelen verilerin ECU tarafından değerlendirilmesi neticesinde ortaya çıkar)

Hava yastığı ikaz lambası

Hava yastığı ikaz lambası

Hava yastıkları olası bir kaza anında açılarak sürücü ve yolcuların hayatını korur. Yukarıdaki sembol sürücüye ait hava yastığının devre dışı kaldığını ve bir kaza anında çalışmayacağını ifade eder. Hava yastığı sisteminin sensörü bozulmuş veya soketten kablosu çıkmış olabilir. Arıza teşhis cihazı ile tarama yapıldığında sorunun ne olabileceğini anlatan bir veya birkaç arıza koduna ulaşılacaktır.

ABS lambası

ABS lambası

ABS olmadan da araç kullanılabilir. Ama sürüş emniyeti azalacaktır. ABS lambası ABS sistemi ile alakalı bir sorun olunca yanar. Genellikle bu sorun sensör arızası olsa da tarama cihazı ile ECU nun hangi arıza kodunun ürettiğini tespit etmek gerekir.

STOP uyarı lambası

STOP uyarı lambası

STOP yazısının bulunduğu bu lamba başka bir ikaz lambası ile yanar. Önemli bir durum olduğunu ve aracın derhal durdurulması gerektiğini anlatır. Ayrıca bilgi ekranına mesaj düşer ve sesli bir mesaj gelir.

Servis lambası

Servis lambası

Renault Kangoo araçlarda bulunan bu lamba genellikle başka bir uyarı lambası birlikte yanar. “Bu lamba doğrudan şu sebeple yanar” diye tespit yapılamamaktadır. Arıza teşhis cihazıyla okutup arıza kodundan sorunu tespit etmek gerekir.

İmmobilizer lambası

İmmobilizer lambası

Renault Kangoo gösterge panelinde bulunan siyah zemin üzerine beyaz yuvarlak şeklindeki lamba immobilizer lambasıdır. Bu lamba yanarsa aracın yedek anahtarını deneyin. Lamba sönmezse arıza kodunu cihaza okutunuz. Çıkan arıza koduna göre sorun çözülür.

Fren balatası uyarı lambası

Fren balatası uyarı lambası

Renault Kangoo da bu sembol, fren balatası ikaz lambası olup fren balatası ile alakalı bir soruna işaret eder. Arıza kodunu okutturarak daha net tespit yapılabilir.

El freni çekili ikaz lambası

El freni çekili ikaz lambası

Bu sembol el freninin çekili olduğunu belirtmek için yanar. El frenini normal hale getirince sönmesi gerekir. Sönmezse fren sisteminde bir sorun olabilir veya fren hidroliği seviyesi düşmüş olabilir. Bu takdirde muhtemelen STOP ikaz lambası da yanacaktır.

Çekiş kontrol sistemi ikaz lambası

Çekiş kontrol sistemi ikaz lambası

Çekiş kontrol sisteminin devre dışı veya arızalı olduğunu belirtmek için yanar. Bozuk yollarda ve kaygan zeminde eski sürüş güvenliği kaybolacaktır. Araç hala kullanılabilir durumda olduğu için sistem bozuksa servise gidilmelidir.

Motor yağı basıncı düşük ikaz lambası

Motor yağı basıncı düşük ikaz lambası

Bu lamba servis lambası ile birlikte de yanabilir. Araçtaki motor yağının azaldığını gösterir. Aracın kullanma kılavuzunda tavsiye edilen vizkozite derecesine göre yağ eklenmesi gerekir.

Yolcu hava yastığı ikaz lambası

Yolcu hava yastığı ikaz lambası

Bu lamba yolcuya ait hava yastığı sisteminin çalışmadığını gösterir.

Koltuk ısıtması ikaz lambası

Koltuk ısıtması ikaz lambası

Koltuk ısıtması sisteminin devrede olduğunu belirtir.

Ön ısıtma uyarı lambası

Ön ısıtma uyarı lambası

Mazotla çalışan araçlarda bulunur. Motorun ısınma sürecinde olduğunu belirtir. Kontağı açınca birkaç saniye yanık kalır ve söner. Sönmezse veya daha uzun süre yanarsa (Soğuk havada süre biraz uzayabilir) tamirciye gitmek gereklidir.

İngiliz anahtarı şeklinde ikaz lambası

İngiliz anahtarı şeklinde ikaz lambası

Renault Kangoo da neden yandığı en fazla merak edilen lambalardan biridir. Bu lamba genellikle başka bir ikaz lambası ile birlikte yanmaktadır. Araçtaki bir sistemde bir sorun olduğunu  belirtir. Örneğin, motorla, hava yastığıyla, aküyle veya fren sistemi ile alakalı bir sorun olabilir. Arıza teşhis cihazıyla tarama yapılmalı ve öğrenilen arıza koduna göre bir çözüm yolu izlenmelidir.

Yakıt ikaz lambası

Yakıt ikaz lambası

Yakıtın azaldığını ifade etmek için yanar.

Akü lambası

Akü lambası

Akünün yeterince şarj edilmediğini ifade etmek için yanar. Doğrudan akü bitti şeklinde bir tespit yapılamaz. Şarj dinamosuyla alakalı veya aküyü ilgilendiren başka bir parçayla alakalı bir sorun olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın