" />

Volvo s40 patinaj önleme servis gerekli

volvo s40 aracınızda patinaj önleme servis gerekli şeklinde bir mesaj alırsanız muhtemelen Motor Arıza Lambası da yanmaktadır ve aracınızda belirgin bir performans kaybı yaşamaktasınızdır.

“DSTC Servis Gerek” şeklinde de bir uyarı gelebilir. Bu uyarıyı alınca aracınız muhtemelen 3000 devrin üzerine çıkamayacaktır.

Böyle bir durumda ilk fırsat bulduğunuzda servise aracınızı baktırmanız gerekmektedir. Volvo s40 de patinaj önleme servis gerekli şeklinde gelen uyarı birkaç muhtemel arıza nedeniyle gelmiştir.

Dizel Partikül Filtresi

Bu parça dizel aracını şehir içinde de kullananların kabusu olabilir. Aracınızı 70-100 km/h altına düşmeyecek şekilde 20 dakika kullanınca Dizel Partikül Filtresi kendini temizlemektedir. Ancak bir süre sonra kendi kendini temizleme işlemi yeterli olmamakta Dizel Partikül Filtresi temizlenmesi veya değişmesi gerekmektedir.

Dizel Partikül Filtresinin ömrünün 150 bin kilometre civarında olduğu kabul edilmekle beraber aracın kullanım şekline göre 70-80 binlerde de temizlenmeyecek şekilde tıkanabilir.

EGR Valfi

Bazılarınca faydasından çok zararı olduğu düşünülen bu parça “patinaj önleme servis gerekli” uyarısının sebeplerinden biridir. EGR Valfi’nin görevi silindirlerde yanan hava yakıt karışımından çıkan gazın bir kısmını (egzoz gazı) yeniden yanmaya sokup bir miktar yakıt tasarrufu sağlamak ve bir miktar da egzozdan atılan gazın zehirleyicilik özelliğini azaltmaktadır.

EGR Valfi kurum bağlayınca “patinaj önleme servis gerekli” mesajı gelecektir. Çaresi kurumu temizletmek veya parçayı değiştirmektir.

Turbo Sistemi

Turbo Sistemi bir bütün olup bir yerinde arıza olduğu zaman sorunun tam nereden kaynaklandığını tespit etmek uzmanlık ister. Arızanın çözümü gayet maliyetli de olabilir, ucuz da olabilir.

Yakıt enjektörleri

Araçta bir sorun olsa ilk bakılacaklar listesinde yakıt enjektörleri gelir.

“Patinaj önleme servis gerekli” uyarısı aldığınızda bunun yukarıda sayılan başka sebepleri de olabilir veya depodaki yakıtın çok azalması da bu mesajın sebebidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Mayıs 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın