" />

Soğutma suyuna yağ neden karışır

Aracın en sıcak yeri yanmanın gerçekleştiği motor bloğudur ve bu bölgenin aşırı ısınmasını engellemek için bir dizi önlemler alınmıştır.

Motor bloğunda, biri motor yağını ihtiyaç duyulan yere (motor yağı motorun hareketli parçalarını yağlayarak yıpranmalarını önler) yönlendiren, diğeri motorun soğutma sistemindeki soğutma suyunu (motorun aşırı ısınmasını önlemek için) aynı şekilde yönlendirilen iki farklı kanal ağı bulunmaktadır. Bu iki kanaldaki sıvıların karışmamasını sağlayan şey silindir kapağı contasıdır.

Silindir kapağı contası, hem motor valflerini motorun en üst kısmına yerleştiren silindir kapağını hem de pistonları barındıran motor bloğunu ve alt kısımdaki krank millerini kapatmaktadır.

Soğutma suyuna yağ karışmış ise muhtemelen yağa da su karışmış olabilir.

Soğutma suyuna yağ neden karışır ?

Soğutma suyuna yağ karışmasının en yaygın nedeni silindir kapağı contasıyla alakalı sorunlardır.

İkinci olası neden ise yağ soğutucu parçanın arızalanmasıdır.

Silindir kapağı contası neden yanar ?

 • Radyatör fanının arıza yapması.
 • Motor soğutma suyu tıkanması, devirdaim yapmaması.
 •  Soğutma sıvısının sızıntı yapması nedeniyle araçta sık sık su eksilmesi yaşanması.
 • Soğutma suyu sistemini hava yapması.

Silindir kapağı contası ömrünü tamamladıysa, çatladıysa veya bakım sonrasında iyi sıkılmayıp gevşek bırakıldıysa da motor suyuna yağ karışabilir.

Yağ soğutucu parça nerededir, görevi nedir ?

Yağ soğutucu içerisinde yağ ve su kanalları bulunan küçük bir  petektir. Genelde motor üzerindeki yağ filtresinin altında yer alır. Yağ soğutucusunun görevi, motor içerisindeki yağı soğutma sıvısı olan motor suyu vasıtasıyla soğutmaktır. Bu peteğin çürümesi veya delinmesi durumunda içerisindeki kanallarda mevcut olan yağ ve su birbirine karışacaktır.

Soğutma suyuna yağ karışmasının belirtileri

Soğutma suyuna yağ karıştığında ilk aşamada aracınızın performansında belirgin bir değişme göremeyebilirsiniz. Ama daha sonra şu şekilde belirtiler olacaktır:

 • Egzozdan yoğun beyaz duman atılması(Soğutma sıvısının silindirlere sızdığını gösterir)
 • Aracı çalıştırırken zorlanma veya düşük devirde silkeleme (Silindirlere su dolduğunu gösterir)
 • Motor soğutma sıvısının renginin değişmesi
 • Aracın sık sık hararet yapması
 • Araçta sık sık su eksilmesi
 • Suyun çabuk eksilmesi
 • Aracı ilk çalıştırmada zorlanma
 • Motor soğutma suyunun renginin değişmesi

Soğutma suyuna yağ karıştıysa ne yapılır ?

Öncelikle soruna neden olan parçalar ( silindir kapağı contası veya yağ soğutucu) değiştirilmelidir. Ama aynı zamanda motor suyundaki yağın da temizlenmesi gerekir.

Bunun için motor suyu kabı sökülerek yağ sökücü bir kimyasal madde yardımıyla (veya benzin) temizlenir ve yerine takılır. Geri dönüşü açıkta bırakılır vidaları takılmadan geçici olarak monte edilir.

Araç çalıştırılır. Araç çalışınca motor suyu kabından  suyu alıp dönüşte geri kaba getirir. Dönüş açık kaldığı için dışarı atacak, kaptaki su azalacaktır. Kaptaki su azaldıkça ilave edilir. Devir daim ettirerek yap temizlenir.

Su yağdan temizlenince motor suyuna yağ çözücü kimyasal madde eklenerek radyatörün içinin temizlenmesi sağlanır.

Bu işlemler boyunca araç çalışır durumda olacaktır ve bir saatten fazla zaman harcanır. İşlem tamamlanınca bağlantılar halledilir. Motor suyunun üzerinde az miktar yağ kalırsa bu peçeteyle alınır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın