" />

Power Shift Şanzıman Arızaları

Otomobil sektörü insanlar için günümüzde gerçekten önemli bir boyuta ulaşmış durumdadır. İnsanlar genel olarak bu sektörden beklemekte olduğu hız ve konforlu bir sürüş keyfini günümüz teknolojisi ile artık çok rahat sağlayabilmektedirler. Bu alanda üreticilerin insanlara bu denli bir sürüş keyfi yaşatabilmeleri adına yaptıkları geliştirmeleri genel olarak şanzıman üzerine yapmışlardır. Çünkü daha hızlı ve konforlu bir şanzıman kullanımı, rahat ve aynı şekilde hızlı bir araç kullanımı anlamına gelmektedir.

Bu amaçla üreticiler ortaya Power Shift şanzımanı çıkarmışlardır. Düz vites prensibine otomatik vites rahatlığı eklenerek geliştirilmiş olan bu şanzıman, daha ekonomik yakıt tüketimi ile beraberinde daha hızlı vites geçiş aralığı ve nihayetinde daha seri sürüş keyfi sağlamaktadır.

Power Shift Vites Arızaları

Genel olarak hidrolik ve elektronik kontrol ünitelerinde arızalar belirmekte olan Power Shift şanzımanda yine aynı biçimde mekanik donanımlarda da arızaların görülmesi mümkün olabilmektedir. Bulunan hidrolik ve elektronik kontrol ünitesinde meydana gelen yazılımsal ya da donanımsal hatalardan ötürü vitesin görevini yerine getirememesi mümkün olabilmektedir. İşte bu durumdan ötürü vites değişimlerinde sıkıntılar ve hatta direk olarak vites atılmaması sorunları ile karşılaşılması mümkün olmaktadır.

Yine iki debriyaj prensibine bağlı olarak çalışmakta olan Power Shift vites, bu açıdan da mekaniksel anlamda bazı arızaları verme durumunu insanlara sunabilmektedir. Power Shift vites çalışma mantığında vites atılması sırasında bunu algılayan beyin bir piston ile debriyaj sayesinde diski sıkıştırmakta ve vites atım işlemi gerçekleşmektedir. İşte bu durumda sürtünmeden kaynaklı hatalarında oluşması mümkün olmaktadır.

Konu ile ilgili yazılar:

Şanzıman yağ kaçağı tamiri

Triptonik şanzıman arızaları

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın