" />

6lı debriyaj balatası ne işe yarar ?

6lı debriyaj balatası ne işe yarar, ne işe yaramaz, bu konu hakkında kısa ama doyurucu bilgi vereceğim.

Motosiklet tutkusu hastalık derecesine varan bir tutku olup bu tutkunun verdiği zevk eşsizdir. Bu nedenle çoğu motosiklet kullanıcısı motorundaki bir çok parçanın işlevini bilir. Motosikleti modifiye etmek ise bu hobiyi taçlandıran bir işlemdir.

Ülkemizde motosiklet kullanıcıları oldukça fazla olmasına rağmen motosikletler hakkında bilgi veren yararlı internet bloglarının sayısı pek azdır. Bu nedenle motosiklet kullanıcılar ya deneme yanılma yoluyla veya forumlardaki paylaşımlar üzerinden bazı bilmedikleri hususları öğrenmeye çalışmaktadırlar.

Bazı motosiklet kullanıcıları motosikletinde özellikle 6lı debriyaj balatası tercih etmekte olup 6lı debriyaj balatası ne işe yarar, neden buna ihtiyaç duyulur bilmeyenler bu tercihin sebebini daha yüksek hızlara çıkmak zannetmektedirler. Halbuki asıl sebep başkadır.

6lı debriyaj balatası ne işe yarar açıklamadan önce motosiklette debriyaj ne işe yarar, fonksiyonu nedir, bu konuda kısa bilgi vereyim.

Debriyaj otomobillerde olduğu gibi motosikletlerde de motorun ürettiği gücün tekerleklere iletilmesiyle görevli olan güç aktarım sisteminin bir bileşenidir. Görevi vites geçişlerinde motordan tekerleklere giden gücün kesilmesini sağlamaktır. Yani debriyaj bir nevi ayraç görevi üstlenir.

Mosikletlerde motorun çıkışında yuvarlak bir plaka ve vites kutusunun başında da bir yuvarlak bir plaka bulunur. Debriyaj kolu çekilince plakalar ayrılır ve motordan tekere giden güç kesilir. Debriyaj kolu bırakılınca plakalar birleşir ve hareket vites dişlilerini hareket ettirir.

Debriyaj sistemi hidrolik bir sistemdir. Bu sayede fazla güç harcamadan debriyaj kolunu çekmek mümkün olmaktadır.

Debriyaj balatası ise plakaların arasında bulunan ve plakaların bir birine birleşmesini daha yumuşak hale getiren bir sarf malzemesidir. Kullandıkça ömrü azalır ve biter.

6lı debriyaj balatası ne işe yarar

6lı debriyaj balatası ne işe yarar ?

Öncelikle 6lı debriyaj balatası ne işe yaramaz, bunu belirteyim. Motorun hızını veya gücünü artırmaz. Çünkü yukarıda da belirttiğim üzere debriyaj sistemi gücü veya hızı azaltan bir sistem değil vites geçişlerinde kavramayı sağlayan bir sistemdir.

Bir motosiklete 4’lü değil de 6lı debriyaj balatası kullandığınız zaman vites geçişlerinde kavrama kalitesini artırmış olur. Bunun karşılığı olarak debriyaj biraz daha sertleşir.

İdeal olanı motosikletin kapasitesi ne ise lastiklerinden debriyaj balatasına kadar parçaların ona uygun olmasıdır. Ama çoğu motosiklet kullanıcısı -genellikle maddi sebeplerle daha yüksek kapasiteli motosiklet alamadığı için- düşük kapasiteli bir motosikletle daha fazla hıza ulaşmak istiyor.

Bir motosikleti kapasitesinin üzerinde hızla kullanmak, bol manevra yapmak, kısa sürede değişik hızlara ulaşmak hevesi en başta debriyaj sistemini yormaktadır. Bu nedenle yüksek süratlerde daha iyi kavrama sağlaması ve vites geçişlerinde sorun olmaması için insanlar 6lı debriyaj balatası tercih etmektedirler.

Yani 6lı debriyaj balatası gücü veya hızı artırmamakla birlikte motosikletini kapasitesini zorlayacak şekilde kullananların bir emniyet tercihidir.

Debriyaj kaçırıyorsa sebebi nedir ?

Debriyaj kolunun çekilmesine rağmen motor hala gitmeye çalışıyorsa debriyaj kaçırıyor demektir. Bu tür bir sorun her zaman debriyaj balatasının bitmesi nedeniyle yaşanmaz, başka sebepler de vardır.

Eğer debriyaj balatanızın inceldiğini fark ederseniz debriyaj ayar vidası ile ayar yapıp plakalar arası boşluğu belirleyiniz.

Motosiklette debriyaj kaçırmasının debriyaj balatası bitmesi dışında pek çok sebebi olmakla birlikte yaygın görülen üç tanesi şunlardır:

Hidrolik sıvısının kaçırılması

Contadan hidrolik sıvısı kaçırıyor olabilir. Bu takdirde koldaki hareket tam olarak iletilmediği için tam güç uygulanamamakta, yeterli güç olmadığı için debriyaj ayırmamaktadır. Bu nedenle vites kutusu dönmesini kesmez ve motosiklet hareket eder.

Motosiklet debriyaj ayırmıyor sorununun sebebi bazen budur.

Hidrolik sıvısının bitmesi

Hidrolik sıvısı, zamanla biten veya özelliğini yitirebilen bir sarf malzemesidir. Belli periyotlarla yenilenmesi lazımdır. Eğer işlev görmez hale geldiyse debriyaj kaçırması sorunu yaşanacaktır.

Debriyaj telinin kopması

Debriyaj teli metal malzemeden yapılmıştır. Zamanla yıpranır ve kopar. Sağlamken yağlarsanız ömrü uzayacaktır ayrıca kol da yumuşayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Temmuz 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın