" />

Motosiklet konjektör ne işe yarar

Günümüzde motosiklet fiyatlarının artması ile paralel olarak parça fiyatlarıda artmaktadır. Aslında dışardan baktığınızda çok fazla parça olmadığını düşünsenizde motosiklette bulunan parça sayısı oldukça fazladır ve bazen gözünüze ufak gelen parçalar oldukça yüksek maliyetli olabilmektedir.

Bu parçalardan biride konjektördür, elektrik aksamında görev alan bu parçanın yani konjektörün önemi büyüktür. Akünüzü şarj etmek için şarj dinamosunun ürettiği gerilimi sabitleyip, yani uygun ayarlara, düzeylere getirip aküye iletmesini sağlayan parçadır. Eğer  konjektörü aradan kaldırırsak, şarj dinamosunun ürettiği yüksek değerdeki enerjiyi aküye direk iletirsek, aküyü bozabilir yada kullanım ömrünü oldukça düşürebiliriz.

Akünün bozulması demek ise bize oldukça çileli bir sorun çıkaracak demektir. Çünkü akünün bozulması yada bitmesi ile motorsikletimizi çalıştıramayız. Bir şekilde ayak marjı yada vurdururak çalıştırsak bile trafikte gidiş anlarında debriyaja bastığımızda akü zayıf olmasından dolayı, bujilere yeterli seviyede beslemediği için motosikletimizde stop etme sorunu yaşayabiliriz. Aynı zamanda aküde yeteri kadar enerji bulunmazsa, motorumuzda dijital ekranımız var ise bu ekranda resetleme sorunlarıda gözükmektedir.

Bu kadar önemli bir ara parça olan konjektör bozulduğunda bize yaratacağı masrafları göz önüne alırsak düşük bütçeli 200 cc bi motorun bile konjektörü şuan piyasada 450-500 lira civarında seyretmektedir. Eğer konjektör bozuk şekilde kullanırsak akümüzde bozulacağı için yaşıyacağımız zararın maddi boyutu dahada artacaktır. Konjektör parçasınında belli bir saat kullanım süreleri bulunmaktadır en kötü bir konjektörün bile 30.000 saat kullanım ömrü olduğunu düşünürsek uzun süre bozulmayacak bir parça olarak görülmektedir. Bu nedenle akü ile ilgili problem yaşadığımızda sadece akünün bitmiş yada bozulmuş olacağını düşünmemeliyiz aküyü besleyen parçalarında kontrolünü sağlamalıyız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 23 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın