" />

Motosiklet CDİ ne işe yarar

Motosiklet üzerinde bulunan 3 farklı elektrik devresinden biri de ateşleme sistemleridir. Ateşleme sistemleri adından da anlaşılacağı üzere motosikletin çalışmasında önemli bir rol oynar. Sistemin çalışması anlamında ateşleme sistemi oldukça önemli bir göreve sahiptir.

Kontrolcü bir ünite olan ateşleme sistemi tüm motosikletlerde bulunan önemli bir sistemdir. Ateşleme sistemi de diğer sistemlerde olduğu gibi bir beyin tarafından kontrol edilir ve devreye alınır. Motosikletlerde 3 farklı ateşleme tipi bulunur. Bu ateşleme tiplerine baktığımızda Klasik Endüktif Ateşleme, Manyetolu Ateşleme ve son olarak Kapasitif Deşarjlı (CDI) ateşleme karşımıza çıkmaktadır.

Ateşleme sistemlerinde ateşleme yapmak için belirli bir sensör yardımı gerekmektedir. Krank mili üzerinde yer alan bir sensör pistonun silindir içerisindeki konumunu belirleyip ateşleme ünitesine iletmektedir. Ateşleme ünitesi de motor devrine göre ateşlemeyi sağlamaktadır.

Konumuz olan CDI’ın ne gibi bir görevi ve işlevi var ondan bahsetmemizde yarar var. CDI ne işe yarar dendiğinde aslında şu cevaplar ortaya çıkıyor:

CDI kelime olarak Capacitive Discharge Ignition şeklinde yazılmaktadır. Ateşleme sistemlerinden olan CDI, ateşleme bobinin 1.kısmında 12 V akü voltajı ile 400 V bir güç oluşturulur. Bu voltaj daha sonrasında 10 KV gibi bir güce yükseltilir. Diğer ateşleme sistemlerinde 400 V güç akü bobinine periyodik olarak direk bağlanır.

Burada şöyle bir sorun ortaya çıkmaktadır. Bobinin 1.devresi güç olarak fazla dirençli olmadığından bobinden yüksek akım geçer bu da akü ömrü ve tüketim için olumsuz bir senaryoyu önümüze çıkartır. Ayrıca bobin çok yüksek sıcaklıklara çıkabilir. Bu da bobinin ömrünün kısalmasına yol açar. CDI sistemlerinde ise durum biraz farklıdır.

400 V enerji bir kondansatör üzerinden biriktirilir ve gerekli olması durumunda bobinin 1.devresine bu güç iletilir. Bu şekilde bobinden yüksek akımlar geçmesi engellenmiş olur. Bobin çok yüksek sıcaklıklara çıkmaz ve devirle beraber ateşleme gücü düşmez. CDI sistemi ile çalışan ateşleme bobinleri sistemin özelliklerinden dolayı diğer sistemlere nazaran daha küçük yapılabilir. Günümüz şartlarında birçok motosiklet üreticisi CDI sistemi kullanmayı tercih etmektedir.

Motosiklet elektrik devresi ve birçok kontrol üniteleri otomobillerden farklıdır. Bu bakımdan toplum içerisinde bazen yanlış algıdan dolayı insanlar farklı uygulamalar yaparak motosikletin parçalarına zarar verebilmektedir. Ayrıca motosikletlerde normalde birbirine bağlı olmaması gereken elektriksel sistemlerin birbirine yanlışlıkla bağlanması durumunda sistemlerde de bazı sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Ya elektrik devreleri hiç dönmemekte ya da sistem olması gerektiği gibi çalışmamaktadır. Bu bakımdan motosiklet üzerinde yapılacak işlemlerde her zaman dikkatli olunması ve devrelerin uygun parçalar ile kontrol ve takviye edilmesi gerekmektedir. Yanlış akü bağlanması ya da takviyesi özellikle ateşleme sistemlerini direk olarak etkileyebilir. Bu bakımdan motosiklet çalışmaz ve istenmeyen maddi zararlar ortaya çıkabilir. Her zaman motor kontrolleri uygun şekilde yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın